Гвајнија

Од Википедија — слободната енциклопедија
Гвајнија
Departamento de Guainía
Департман
Знаме на ГвајнијаГрб на Гвајнија
Гвајнија е прикажана во црвено
Гвајнија е прикажана во црвено
Топографија на департманот
Топографија на департманот
Country Колумбија
РегионАмазонски регион
СедиштеИнирида
Управа
 • ГувернерХавиер Елицер Запата Парадо (2016-2019)
Површина
 • Вкупна72.238 км2 (27,891 ми2)
Ранг5ти
Население (2018)[1]
 • Вкупно48,114
 • Ранг33ти
 • Густина0,00.067/км2 (0,0.017/ми2)
Часовен појасUTC-05
ISO 3166CO-GUA
ИЧР (2017)0.652[2]
среден · 32ри
Население во минатото
ГодинаНас.±%
19643.602—    
19736.637+84.3%
198512.345+86.0%
199328.478+130.7%
200535.230+23.7%
201848.114+36.6%

Гвајнија (шпански: Guainía, од јуриски = „Земја на многу води“) — департман во источна Колумбија. Се граничи со Венецуела и Бразил. Нејзин главен град е Инирида. Во 1963 година Гвајнија беше одделена од департманот Ваупес . Северниот дел и реката Инирида се вклучени во сливот на Ориноко; остатокот е дел од сливот на Амазон. Реката Гвавиаре е главната област за колонизација; многу колонии доаѓаат од колумбиската андејска зона, повеќето од Бојака. По нив следуваат јанерос, луѓе од источните рамнини (Јанос). Населението е главно составено од Америндијци, а најголеми етнички групи се Пуинавес (од семејството makú-puinave) и курипакос (од семејството Аравак). Во департманот има вкупно 24 етнички групи; многу од нив зборуваат на четири домородни јазици, покрај шпанскиот и португалскиот.

Општини[уреди | уреди извор]

Има само една општина во Гвајнија: Инирида, нејзиниот главен град. Остатокот од територијата е поделен на повеќе населени места (corregimientos departamentales), бројка во очекување поради јавно нарушување. Овој случај се случува само во Амазонас, Вапе и Вичада . Баранко Минас е второ по големина население и негово главно населено место; се наоѓа на реката Гвавиаре .

Помалите градови во Гваенија се:

  1. Баранко Минас
  2. Какахуал
  3. Ла Гвадалупе
  4. Мапирипана
  5. Моричал Нуево
  6. Пана Пана
  7. Порто Колумбија
  8. Сан Фелипе

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „DANE“. Архивирано од изворникот на November 13, 2009. Посетено на February 13, 2013.
  2. „Sub-national HDI - Area Database - Global Data Lab“. hdi.globaldatalab.org (англиски). Посетено на 2018-09-13.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]