Какета (департман)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Департман Какета
Departamento del Caquetá
Департман
Знаме на Департман КакетаГрб на Департман Какета
Гесло: Сè за подобра Какета
(Spanish: Todos por un Caquetá mejor)
Какета во црвено
Какета во црвено
Топографија на департманот
Топографија на департманот
Држава Колумбија
Регионрегион Амазонас
Основан1982
Главен градФлоренсија
Управа
 • ГувернерАлваро Пачеко Алварез (2016-2019)
Површина
 • Вкупна88.965 км2 (34,350 ми2)
Ранг3ти
Население (2018)[1]
 • Вкупно401,849
 • Ранг24ти
 • Густина0,0.045/км2 (0,012/ми2)
Часовен појасUTC-05
ISO 3166CO-CAQ
Општини15
ИЧР (2017)0.700[2]
висок · 25ти
Мреж. место[1]
Население во минатото
ГодинаНас.±%
1973180.297—    
1985264.507+46.7%
1993367.898+39.1%
2005420.337+14.3%
2018401.849−4.4%

Департманот Какета (Шпански изговор: [kakeˈta] ) е департман во Колумбија. Сместен во регионот Амазона, Какета се граничи со департманите Каука и Хуила на запад, департманот Мета на север, департманот Гуавиаре на североисток, одделот Ваупес на исток, департманите на Амазонас и Путумајо до југ со вкупна површина од 88.965 км², трет по големина во земјата. Нејзин главен град е градот Флоренсија .

Општини[уреди | уреди извор]

 1. Албанија
 2. Белен де Андакиес
 3. Картагена дел Чаира
 4. Куријо
 5. Ел Дончело
 6. Ел Паухил
 7. Флоренсија
 8. Ла Монтањита
 9. Милан
 10. Морелија
 11. Порто Рико
 12. Сан Хозе де ла Фрагуа
 13. Сан Виченте дел Кагуан
 14. Солано
 15. Солита
 16. Валпараисо

Поврзано[уреди | уреди извор]

 • Територија на Какета

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „DANE“. Архивирано од изворникот на November 13, 2009. Посетено на February 13, 2013.
 2. „Sub-national HDI - Area Database - Global Data Lab“. hdi.globaldatalab.org (англиски). Посетено на 2018-09-13.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]