Прејди на содржината

Јуриски јазик

Од Википедија — слободната енциклопедија
Име на јазикот
Зборуван во: Бразил 
Регион: река Какета
Вкупно говорници: непознато
Јазично семејство: изолат
Јазични кодови
ISO 639-1: нема
ISO 639-2:
ISO 639-3:

Јурискиот е исчезнат староседелски јазик кој се зборувал во Амазон во Бразил. Првично јазикот се зборувал покрај реката Какета и се протегал сè до Колумбија. За овој јазик многу малку се знае.

Kaufman, Terrence (1994). „The native languages of South America“. Во Moseley, Christopher and R.E. Asher (уред.). Atlas of the world's languages. London: Routledge. стр. 46−76.

Поврзано

[уреди | уреди извор]