Прејди на содржината

Гама-аминобутерна киселина

Од Википедија — слободната енциклопедија
гама-Аминобутерна киселина
Simplified structural formula
GABA molecule
Назнаки
56-12-2 Ок
ChEBI CHEBI:16865 Н
ChEMBL ChEMBL96 Ок
ChemSpider 116 Ок
DrugBank DB02530 Ок
EC-број 200-258-6
1067
3Д-модел (Jmol) Слика
KEGG D00058 Ок
MeSH gamma-Aminobutyric+Acid
PubChem 119
RTECS-бр. ES6300000
UNII 2ACZ6IPC6I Ок
Својства
Хемиска формула
Моларна маса 0 g mol−1
Изглед white microcrystalline powder
Густина 1.11 g/mL
Точка на топење
Точка на вриење
130 g/100 mL
log P −3.17
Киселост (pKa) 4.23 (carboxyl), 10.43 (amino)[1]
Опасност
Безбедност при работа:
Главни опасности
Irritant, Harmful
Смртоносна доза или концентрација:
12,680 mg/kg (mouse, oral)
Дополнителни податоци
 Ок(што е ова?)  (провери)
Освен ако не е поинаку укажано, податоците се однесуваат на материјалите во нивната стандардна состојба (25 °C, 100 kPa)
Наводи

гама-Аминобутерна киселина или γ-аминобутерна киселина, (GABA), е главниот инхибиторен невротрансмитер во централниот нервен систем кај цицачите. Неговата главна функција е намалување на невронската ексцитабилност низ нервниот систем. Кај луѓето, GABA е директно одговорна за регулацијата на мускулниот тонус.[2]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Dawson RM, Elliot DC, Elliot WH, Jones KM, уред. (1959). Data for Biochemical Research. Oxford: Clarendon Press.[се бара страница]
  2. Watanabe M, Maemura K, Kanbara K, Tamayama T, Hayasaki H (2002). „GABA and GABA receptors in the central nervous system and other organs“. Во Jeon KW (уред.). Int. Rev. Cytol. International Review of Cytology. 213. стр. 1–47. doi:10.1016/S0074-7696(02)13011-7. ISBN 978-0-12-364617-0. PMID 11837891.