Прејди на содржината

Војвода од Сасекс

Од Википедија — слободната енциклопедија
Војводство Сасекс
Датум на создавање19 мај 2018 (најавена)[1]
16 јули 2018 (издаден документ)[2]
СоздавањеПо втор пат
Доделена одЕлизабета II
БлагородништвоБлагородништво на Обединетото Кралство
Прв носителПринц Август Фредерик
Тековен носителПринц Хари
Очигледен наследникПринц Арчи од Сасекс
Се пренесува назаконско родениот прв машки наследник на телото на војводата[2]
Subsidiary titlesЕрл од Дамбартон
Барон Килкил
СтатусПостои
Војводата и војвотката од Сасекс во 2017 година.

Војвода од Сасекс ― благородничка титула, една од неколкуте кралски војводства во Благородништвото на Обединетото Кралство. Тоа е наследна титула на посебен ранг на благородништво во британското кралско семејство. Создавана е двапати и го зема своето име од историскиот округ Сасекс во Англија.

Прво создадена во 1801 година, титулата стапила вон функција во 1843 година, но била оживеана кога кралицата Елизабета II му ја доделила на нејзиниот внук принцот Хари на 19 мај 2018 година непосредно пред неговиот брак со Меган Маркл, која потоа станалa војвотката од Сасекс.

Историја

[уреди | уреди извор]

Титулата поврзана со Сасекс првпат се појавила со Кралството Сасекс, англосаксонско кралство кое било припоено од Кралството Весекс околу 827 година, [3] кое подоцна станало дел од Кралството Англија. Во повелбите, монарсите во Сасекс понекогаш биле нарекувани елдормени или duces на латински, што значи „војводи“.

Прво создавање, 1801 година

[уреди | уреди извор]

Титулата војвода од Сасекс првпат била доделена на 24 ноември 1801 година на принцот Август Фредерик,[4] шестиот син на кралот Џорџ III. Него во исто време го направилен Барон Арклоу и Ерл од Инвернес, исто така во Благородништвото на Обединетото Кралство. Титулата изумрела по смртта на принцот Август Фредерик во 1843 година.

Иако принцот Август Фредерик мал син и ќерка од Лејди Августа Мареј, нивниот брак (наводно сторен во црквата „Св. Ѓорѓи“ во Вестминстер во 1793 година) бил поништен поради деца вонбрачни според англискиот закон и неспособни да наследат титули од нивниот татко. И двете деца од поништениот брак умреле без деца, што го прави спорно прашањето за нивното наследство.

На 2 мај 1831 година, принцот Август Фредерик се оженил второ (и повторно во спротивност со Законот за кралски бракови од 1772 година) со Лејди Сесилија Гор на Грејт Камберленд Плејс, Лондон. Не како легитимна сопруга на принцот, Лејди Сесилија не можела да биде примена на суд. На 30 март 1840 година, кралицата Викторија ја добила титулата Војвотка од Инвернес сама по себе.[5]

Второ создавање, 2018 година

[уреди | уреди извор]

Во 2018 година, војводството Сасекс било пресоздадено и доделено на принцот Хари, внук на кралицата Елизабета II и пра-пра-пра-пра-внук на претходниот војвода, по повод неговата венчавка со Меган Маркл, која со тоа станала првата војвотка од Сасекс.[1][6] На 19 мај 2018 година, било објавено дека принцот Хари ќе стане војвода од Сасекс во Англија, со помошни титули на Ерл од Дамбартон во Шкотска и Барон Килкил во Северна Ирска. Во 2019 година бил роден наследник на војводството и другите титули, принцот Арчи од Сасекс.

Војводи од Сасекс

[уреди | уреди извор]

Создавање од 1801 година

[уреди | уреди извор]
Војвода Portrait Birth Marriage(s) Death
Принц Август Фредерик
Хановеровци
1801–1843
исто така: Ерл од Инвернес и Барон Арклоу (1801)
Принц Август Фредерик 27 јануари 1773
Бакингемски дом, Лондон
син на Џорџ III и Шарлот Мекленбург-Штрелицка
4 април 1793
Августа Мареј
2 деца

2 мај 1831
Сесилија Андервуд
Без деца
21 април 1843
Кензингтонска палата, Лондон
70 години

Првиот брак на принцот Август со Лејди Августа Мареј, кој родил две деца, бил неважечки според Законот за кралски бракови од 1772 година (тој не побарал одобрение од татко му да се ожени); па, според тоа, сите негови титули изумреле по неговата смрт.

Создавање во 2018 година

[уреди | уреди извор]
Војвода Portrait Birth Marriage(s) Death
Принц Хари
Виндздорци
2018–до денес
исто така: Ерл од Дамбартон и Барон Килкил (2018)[1]
Prince Harry 15 септември 1984
Болница „Св. Марија“, Лондон
син на Крал Чарлс III и Принцеза Дајен
19 мај 2018
Меган Маркл
2 деца
Тековен

Линија на наследување

[уреди | уреди извор]

 

Поврзано

[уреди | уреди извор]
  1. 1,0 1,1 1,2 Prince Harry and Ms. Meghan Markle: Announcement of Titles, The Royal Household, 19 May 2018.
  2. 2,0 2,1 „No. 62358“. The London Gazette. 20 јули 2018. стр. 12928.
  3. Edwards, Heather (2004). „Ecgberht [Egbert] (d. 839), king of the West Saxons in the Oxford Dictionary of National Biography“. Oxford University Press. Посетено на 22 June 2014.
  4. „No. 15429“. The London Gazette. 24 ноември 1801. стр. 1403.
  5. „No. 19842“. The London Gazette. 31 март 1840.
  6. „Meghan Markle's royal title is Duchess of Sussex“. The Independent. 17 април 2018. Посетено на 6 јуни 2023.