Воислав Костадиноски

Од Википедија — слободната енциклопедија
Воислав Т. Костадиноски
Роден 1921 година
Зркле, кај Македонски Брод
Починал 20 април, 1945 година
Златари, ресенско
Народност Македонец

Воислав Т. Костадиноски ( 1921 во Зркле, Порече20 април 1945 во Златари, Ресенско) — македонски партизан, учесник во НОВ на Македонија.[1]

Животопис[уреди | уреди извор]

Бил роден во 1921 година во селото Зркле кај Македонски Брод. По занимање бил земјоделец. Кон НОБ се приклучил и бил борец во 15-та поречка бригада. Загинал во акцијата против балистите на 20 април 1945 година кај селото Златари, ресенско.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 Порече низ историјата, Милан Ристески, НИО „Студентски збор“, Скопје, 1982, стр.214