Водни лилјани (1919)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Водни лилјани
Творец Клод Моне
Година 1919
Димензии 101 см × 200 см
Место Метрополитен, Њујорк

Водни лилјани“ е слика од импресионистот Клод Моне од 1919 година, една од неговите низи „Водни лилјани “. Сликата, левата табла на голем пар, ја отсликува сцената во француското езерце на Моне, која покажува светлина што се рефлектира од водата со лилјани на површината. Тоа е изложена во Њујорк во Музејот Метрополитен.[1][2][3]

Една од поголемите слики на Моне, ја покажува убавината на зајдисонцето како се одразува од водата. Во 1919 година, Клод Моне бил постар човек кој веќе сликал скоро 70 години, а неговата низа „Водни лилјани“ дошло во време кога тој главно сликал лилјани во своето езерце, мостот на езерцето и во неговата градина.

Десниот панел на сликата

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Water Lilies“. metmuseum.org. Посетено на 24 септември 2020.
  2. „The Water-Lily Pond Claude Oscar Monet - 1919“. the-athenaeum.org. Архивирано од изворникот на 2021-06-24. Посетено на 24 септември 2020.
  3. Smart, Alastair (18 октомври 2014). „Why are Monet's water-lilies so popular?“. The Telegraph. telegraph.co.uk. Посетено на 26 септември 2020.