Музеј Мармотан-Моне

Од Википедија — слободната енциклопедија
Музеј Мармотен-Моне
Musée Marmottan-Monet
Карта
Основан1871
МестоУлица Louis Boilly бр.2 во XVI округ во Париз
Мреж. местоhttp://www.marmottan.com

Музејот Мармотен-Моне (француски: Musée Marmottan-Monet) — музеј на уметноста сместен на улица Луј Боали во XVI округ на Париз. Во него се наоѓа збирка од околу 100 импресионистички дела од Клод Моне, Берта Моризо, Едгар Дега, Едуард Мане и Пјер Огист Реноар.

Отворен е од 10:00 до 18:00 ч., освен во понеделници, на 1 мај 25 декември и 1 јануари.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]