Разбранувано море кај Етрета

Од Википедија — слободната енциклопедија
Разбранувано море кај Етрета
Mer agitée à Étretat
УметникКлод Моне Уреди на Википодатоците
Година1883
Димензии81 cм (32 ин) × 100 cм (39 ин)
МестоположбаMuseum of Fine Arts of Lyon
ИдентификувачиJoconde-назнака: 000PE028222

Разбранувано море кај Етретауметничка слика од 1883 година на еден од основачите на францускиот импресионизам, Клод Моне. Сликата сега е зачувана во Музејот на ликовни уметности во Лион.

Сликата прикажува разбранувано море во зимски ден. Спилата во позадина е во Етрета, (Приморска Сена); Моне често престојувал во областа во текот на зимата 1864-1865 година и напишал: „Го поминувам времето на отворено на карпите кога времето е лошо [...] и секако работам цело време“. Моне ја составил сликата во февруари 1883 година од прозорецот на неговиот хотел.[1] Последователно, сликата ја купил парискиот препродавач Пол Диран-Руел, а потоа станал сопственост на Музејот на ликовни уметности во Лион во 1902 година. Музејот бил претходник во собирањето на импресионистички слики од почетокот на 20 век. [2]

Сликата е составена од четири главни елементи, секој насликан на различен начин. Средишниот дел е навлезен од бисерно бели високи бранови насликани во облици на запирки. Во преден план, мала плажа на која лево има стари чамци полни со слама, и двајца рибари со нивните чамци во лоша состојба кои се насукале на брегот. Лево, во позадина, се гледа карпата кај Етрета, а карпестите слоеви се евоцирани со хоризонтални линии на четка. Конечно, на горниот дел од сликата е прикажано небото, насликано на начин што изразува завеса од дожд.[3]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Haudiquet, Annette (2004). Vagues, autour des paysages de mer de Gustave Courbet (French). Expositions BNF. Посетено на 13 октомври 2022.CS1-одржување: непрепознаен јазик (link)
  2. „L'impressionnisme de France et d'Amérique : Monet, Renoir, Sisley, Degas“ (PDF) (French). Musée Fabre. стр. 13. Архивирано од изворникот (PDF) на 2013-07-27. Посетено на 20 March 2010.CS1-одржување: непрепознаен јазик (link)
  3. „Claude Monet (Paris, 1840 – Giverny, 1926), Mer agitée à Étretat (француски). Musée des Beaux-Arts de Lyon. Посетено на 13 октомври 2022.