Тополи (циклус на Моне)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Четири дрвја, (четири тополи на бреговите на реката Епт кај Живерни), 1891 година, Метрополитен.

Тополи ― циклус слики од Клод Моне кои биле направени во летото и есента 1891 година. Дрвјата биле во мочуриште покрај бреговите на реката Епт, неколку километри возводно од домот и студиото на Моне. За да стигне до неговото пловечко сликарско студио кое било закотвено на место, отишол со мал брод по блискиот воден пат до каде што се приклучувал на главниот тек. Дрвјата биле по должината на реката во еден тек, следејќи ја кривата Ѕ. Имала три групи слики - во едната група сликите имаат високи тополи кои излегуваат од горниот раб на платното, во друга група има седум дрвја и во друга група три или четири тополи на бреговите на реката Епт кај Живерни. Дрвјата, кои всушност и припаѓале на комуната Лимец, биле ставени на аукција пред Моне да ги заврши сите негови слики. Во одреден момент, Моне бил принуден да ги купи дрвјата бидејќи сè уште не бил завршен со своите слики. Откако го завршил циклусот, ги продал дрвјата назад на трговецот со граѓа кој ги посакувал.[1]

Галерија[уреди | уреди извор]

Јавен приказ[уреди | уреди извор]

Во 2015 година, Националната галерија во Лондон изложила пет слики од циклусот, заедно во една соба, за време на траењето на изложбата посветена на Пол Диран-Руел. Ова било ретка појава и се верувало дека е можеби првпат овие пет слики да бидат изложени заедно откако се насликани.[2][3]

Сликите беа прикажани и во Музејот на уметност во Филаделфија кога изложбата патувала од Лондон до Филаделфија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Forge, Andrew, and Gordon, Robert, Monet, Harry N. Abrams, Inc., 1989, pp. 164-176.
  2. „Inventing Impressionism“. The National Gallery. декември 2014. Архивирано од изворникот на 1 август 2015. Посетено на 13 октомври 2022.
  3. The National Gallery (8 април 2015). „Monet's Poplars“. YouTube. Архивирано од изворникот на 2021-01-13. Посетено на 13 октомври 2022.CS1-одржување: бот: непознат статус на изворната URL (link)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]