Владо Ванески

Од Википедија — слободната енциклопедија
Владо М. Ванески
Роден 1912 година
Ковач, Порече
Починал 16 ноември, 1944 година
Србица, кичевско
Народност Македонец

Владо М. Ванески ( 1912 во Ковач (село), Порече16 ноември 1944 во Србица, кичевско) — македонски партизан, учесник во НОВ на Македонија.[1]

Животопис[уреди | уреди извор]

Бил роден во 1912 година во селото Ковач. По занимање бил земјоделец. Кон НОБ се приклучил доброволно во 1944 година. Станал борец на 15-та поречка бригада. Се борел во повеќе борби за ослободување на Македонија. Загинал во борба со балистите кај селото Србица на 16 ноември 1944 година.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 Порече низ историјата, Милан Ристески, НИО „Студентски збор“, Скопје, 1982, стр.215