Прејди на содржината

Владимир Мојсоски

Од Википедија — слободната енциклопедија
Владимир Мојсоски
Роден 1924 година
Брезница (Порече)
Починал 7 септември, 1944 година
Барбарос, во близина на Македонски Брод
Народност Македонец

Владимир М. Мојсоски ( 1924 во Брезница (Порече)7 септември 1944 во Барбарос, Порече) — македонски партизан, учесник во НОВ на Македонија.[1]

Животопис[уреди | уреди извор]

Владимир М. Мојсоски бил роден во 1924 година во селото Брезница кај Македонски Брод. По занимање бил земјоделец. Кон НОБ пристапил доброволно и загинал како борец на 3 баталјон, 6 бригада, 48 дивизија во борбата на Барбарос на 7 септември 1944 година.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 Порече низ историјата, Милан Ристески, НИО „Студентски збор“, Скопје, 1982, стр.212