Вукашин Синадиноски

Од Википедија — слободната енциклопедија
Вукашин Синадиноски
Роден 1911 година
Манастирец, Порече
Починал 7 септември, 1944 година
Барбарос, во близина на Македонски Брод
Народност Македонец

Вукашин Синадиноски ( 1911 во Горни Манастирец, Порече7 септември 1944 во Барбарос, Порече) — македонски партизан, учесник во НОВ на Македонија.[1]

Животопис[уреди | уреди извор]

Тој бил роден во 1911 година во селото Манастирец кај Македонски Брод. Кон НОБ пристапил доброволно во 15та поречка бригада, а загинал во борбата на Барбарос на 7 септември 1944 година.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 Порече низ историјата, Милан Ристески, НИО „Студентски збор“, Скопје, 1982, стр.212