Владимир Зеленски

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Владимир Зеленски
Володимир Зеленський
Volodymyr Zelensky 2019 presidential inauguration 05 (cropped).jpg
Зеленски на 20 мај 2019 г.
6. Претседател на Украина
На должноста
Стапил
20 мај 2019
Премиер Владимир Гројсман
Претходник Петро Порошенко
Лични податоци
Роден(а) Владимир Александрович Зеленски
25 јануари 1978 (1978-01-25) (41 г.)
Украинска ССР, СССР
Партија Слуга на народот
Сопружник Елена Зеленска (в. 2003)
Деца 2
Потпис

Владимир Александрович Зеленски (украински: Володи́мир Олекса́ндрович Зеле́нський; р. 25 јануари 1978) е украински политичар, сценарист, актер, комичар, режисер и 6. Претседател на Украина.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]


Политички функции
Претходник
Петро Порошенко
Претседател на Украина
2019–денес
На должноста