Вилијам I (гроф од Булоњ)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Вилијам I
гроф од Булоњ
COA William I Count of Boulogne.svg
гроф од Булоњ
На престол17 август 1153 – 11 октомври 1159
ПретходникЕвстахиј IV
НаследникМарија I
ConsortИзабела Варен
ДинастијаДинастија Блоа
ТаткоСтефан
МајкаМатилда

Вилијам I (околу 1137 - 11 октомври 1159) бил гроф од Булоњ (1153-1159) и 4-ти Ерл на Сари (1153-1159).

Тој бил третиот син на кралот Стефан, кралот на Англија и Матилда. Кога неговиот постар брат, Евстахиј IV починал во 1153 година, тој заминал во Англија. По смртта на Хенри, се сметало дека еден од организаторите за неговата смрт бил токму Вилијам. Поради ова, тој побегнал во Нормандија.

Во 1146 година се оженил за Изабела Варен. Тие немале потомство. Вилијам починал пред портите на Тулуза.