Ваџима

Координати: 37°23′26″N 136°53′57″E / 37.39056° СГШ; 136.89917° ИГД / 37.39056; 136.89917
Од Википедија — слободната енциклопедија
Ваџима
輪島市
Град
Знаме на ВаџимаЛого на Ваџима
Амблем
Местоположба на Ваџима во префектурата Ишикава
Местоположба на Ваџима во префектурата Ишикава
ДржаваЈапонија Јапонија
РегионЧубу (Хокурику)
ПрефектураИшикава
Површина
 • Вкупна426,32 км2 (16,460 ми2)
Население (1 февруари 2018)
 • Вкупно27,698
 • Густина0,65/км2 (1,7/ми2)
Час. појасјапонско стандардно време (UTC+9)
Тел. број0768-22-2211
Адреса2-29 Futatsuyamachi, Wajima-shi, Ishikawa-ken 928-8525
Мреж. местоcity.wajima.ishikawa.jp

Ваџима (јапонски: 輪島市) — град сместен во префектурата Ишикава, Јапонија. Заклучно со 31 јануари 2018 г., градот имал проценето население од околу 27.698 луѓе во 12.768 домаќинства, со густина на населеност од околу 65 лица на квадратен километар. Градот зафаќа површина од 426,32 квадратни километри.[1]

Население[уреди | уреди извор]

Според податоците од јапонскиот попис, населението на Ваџима се намалило за околу 50 проценти во текот на изминатите 50 години.[2]

Население во минатото
ГодинаНас.±%
197048,22—    
198045,115−6.4%
199040,309−10.7%
200034,531−14.3%
201029,858−13.5%
202024,608−17.6%

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]