Вајда (река)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Вајда
Weida
River-Weida-Lawitz-Germany.jpg
Вајда во Лавиц
ЗемјаГерманија
Слив
Главен изворБлизу Пауза
500
УстиеВајсе Елстер
50°47′44″N 12°5′21″E / 50.79556° СГШ; 12.08917° ИГД / 50.79556; 12.08917Координати: 50°47′44″N 12°5′21″E / 50.79556° СГШ; 12.08917° ИГД / 50.79556; 12.08917
Физички особености
Должина57 единица?

Вајда (германски: Weida) е непловна река во источна Тирингија, Германија, лева притока на Вајсе Елстер. Поголемиот дел од нејзиниот тек се наоѓа во округот Грајц.

Изворот на Вајда е близу Пауза во Саксонија; потоа тече низ Тирингиските Шкрилни Планини поминувајќи низ Цојленрода-Трибес и низ истоимениот град Вајда. Потоа се влива во Вајсе Елстер, близу Виншендорф. Нејзини притоки се Аума и Лојба.