Васил Федоришин

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Медали
Натпреварувач за  Украина
Машко борење во слободен стил
Олимписки игри
Сребро 2008 Пекинг

Васил Федоришин (роден на 31 март 1981) е украински борач во слободен стил. На Летните олимписки игри - 2004 одржани во Атина во дисциплината слободен стил до 60kg заврши четврти[1], но на Летните олимписки игри - 2008 одржани во Пекинг го освои сребрениот медал.[2]

Наводи[уреди | уреди извор]