Ванеса Брајант

Од Википедија — слободната енциклопедија

Ванеса Мари Брајант (порано Лејн ; родена Ванеса Урбиета Корнехо; 5 мај 1982 година) — американски филантроп, деловен извршен директор и поранешен модел. Таа стана јавна личност по бракот со кошаркарот Коби Брајант. Тие ја основаа Фондацијата Коби и Ванеса Брајант во 2007 година за да обезбедат стипендии за студенти од малцинствата низ целиот свет. Брајант ја води спортската фондација Мамба и Мамбацита за поддршка на децата спортисти на кои им е потребна. Таа е претседател и главен извршен директор на Granity Studios.

Раниот живот[уреди | уреди извор]

Ванеса Урбиета Корнехо е родена на 5 мај 1982 година во Лос Анџелес во семејството на Софија Урбиета.[1] Таа е Латино со мексиканско, ирско, англиско и германско потекло.[2] Нејзините родители се развеле кога таа била бебе. По разводот на нејзините родители, нејзиниот биолошки татко се преселил во Долна Калифорнија. Таа има постара сестра, Софи.[2] Нејзината мајка била службеничка за испорака во електронска компанија. Во 1990 година, нејзината мајка се омажила за Стивен Лејн, кој бил среден менаџер во истата компанија за електроника во која таа работела.[1] Таа почна да оди покрај Лејн по бракот и официјално го промени своето име во Ванеса Мари Лејн во 2000 година, иако никогаш официјално не била посвоена од нејзиниот очув.[1][3]

Домот на нејзиното семејство беше во Гарден Гроув, Калифорнија, а таа живееше со нејзиниот очув Роберт Лејн во Хантингтон Бич, Калифорнија. Таа присуствуваше на средното училиште Марина.[1][4] Таа била навивачка[2] и активна во театарскиот клуб во нејзиното средно училиште.[5]

Во август 1999 година, Лејн и нејзината пријателка Ровена Иреифеј присуствуваа на хип-хоп концерт во амфитеатарот Ирвин Медоус. Ним им пријде една компанија и им понуди работа како статисти на музичко видео и резервни танчери. Лејн подоцна се појави во музички спотови за изведувачи, вклучувајќи ги Крајзи Боун и Снуп Дог.[1] Нејзината мајка ја следела на пукањата.[1][6] Во ноември 1999 година, Лејн го запознала нејзиниот иден сопруг Коби Брајант на сетот на спотот за песната „ G'd Up “. Врската од висок профил предизвика прекини во нејзиното средно училиште, што доведе Лејн да ја заврши својата последна година дома како независна студија.[1][4] Гимназијата завршила во 2000 година со почести.[2]

Во 2007 година, Брајант и нејзиниот сопруг ја основаа Фондацијата VIVO, која подоцна беше преименувана во Фондација Коби и Ванеса Брајант. Тоа е добротворна организација која поддржува зголемување на глобалната перспектива кај младите. Обезбедува стипендии за студенти од малцинските колеџи и други млади ширум светот. Добротворната организација соработуваше со Фондацијата Make-A-Wish.[7]

Брајант и нејзиниот сопруг беа основачи на донатори на Националниот музеј за афроамериканска историја и култура.[8]

Во 2020 година, по смртта на Коби, Брајант го смени името на Спортската фондација Мамба на нејзиниот сопруг во Спортска фондација Мамба и Мамбацита во чест на нејзината ќерка.[9] Ги поддржува сиромашните деца спортисти.[10] Во мај 2021 година, Брајант лансираше линија облека Mambacita во чест на нејзината ќерка Џана. Линијата е во партнерство со бренд во женска сопственост, Dannijo, а целиот приход оди за Спортската фондација Mambacita.[11]

Брајант е претседател и главен извршен директор на Granity Studios.[12]

Брајант работи со Baby2Baby за да обезбеди поддршка за жените и децата во сиромаштија. На 10-годишната гала Baby2Baby во ноември 2021 година, таа доби награда за филантропија.[13]

На 8 февруари 2022 година, за време на „ Sports Power Brunch: Славење на најмоќните жени во спортот “, Брајант ја доби наградата Be Your Own Champion за нејзиното раководење со Спортската фондација Mambacita.[10]

Личен живот[уреди | уреди извор]

Брајантс и американскиот претседател Барак Обама во Овалната соба во 2010 година

Шест месеци по средбата, Лејн и Коби Брајант беа свршени. Нејзиниот свршенички прстен вклучуваше дијамант од седум карати.[4][14] Тие се венчаа на 18 април 2001 година.[3] На приватната свадбена церемонија присуствуваа приближно дванаесет луѓе и се одржа во Римокатоличката црква Свети Едвард во Дана Поинт, Калифорнија.[15][16] По бракот, таа го зеде неговото презиме, станувајќи Ванеса Мари Брајант.[17]

Во јули 2002 година, мајката и очувот на Брајант поднеле барање за развод.[3] Во јануари 2003 година, Брајант ја роди Наталија Дијаманте.[6]

За време на случајот за сексуален напад против нејзиниот сопруг во 2003 година, Брајант го бранеше велејќи: „Знам дека мојот сопруг направи грешка со прељуба“.[18] Неколку дена подоцна, таа доби дијамантски прстен од осум карати во виолетова боја од 4 милиони долари, што доведе до шпекулации дека ова е подарок за нејзината поддршка.[3] Според Дејвид К. Вигинс, професор по спортски студии, нејзиниот сопруг го нарачал прстенот два месеци претходно.[19]

Брајант имаше силно влијание врз нејзиниот сопруг. Таа беше во фокусот на шпекулациите на таблоидите.[1] Во 2004 година, Брајант го обвини играчот на Лејкерс, Карл Мелоун дека се однесува несоодветно кон неа. Мелоун подоцна се извини додека негираше дека и дал додавање.[6] <i id="mwjQ">Sports Illustrated</i> објави приказна со наслов Vanessa-gate за „ловокрадството на сопругата“ од Мелоун.[1] Друг колумнист го опиша Брајант како новата Јоко Оно и таа беше предмет на пародија на <i id="mwkg">Saturday Night Live</i>.[6] Таа беше препознаена од поддржувачите за предизвикување на културата на толеранција на толеранцијата на Националната кошаркарска асоцијација.[1]

Поради ектопична бременост, Брајант доживеа спонтан абортус во пролетта 2005 година.[20] Нејзината втора ќерка, Џана Марија-Оноре (исто така наречена „Џиџи“), е родена во мај 2006 година.[21]

Во 2009 година, Брајант беше тужена од нејзината куќна помошничка, Марија Хименес, која тврдеше дека вербално ја малтретирала и понижувала додека работела во нивниот дом во Њупорт Коуст. Брајант ги негираше тие наводи и против Хименес за прекршување на договорот за доверливост.[6]

На 16 декември 2011 година, Брајант поднесе барање за развод од Коби, наведувајќи ги непомирливите разлики.[18] Ова предизвика шпекулации за финансиски последици за Коби, при што некои проценуваат дека Брајант ќе добие 75 милиони долари.[22] Тринаесет месеци подоцна, Брајантс го откажаа разводот.[23] Во април 2016 година, Дејвид Вартон и Нејтан Фено од Лос Анџелес Тајмс го опишаа Брајант како контрадикторна и „понекогаш поларизирачка јавна личност “.[6]

На почетокот на декември 2016 година, Брајант роди трета ќерка,[24][25][26] и во јануари 2019 година Брајант објави дека очекуваат четврта ќерка.[27] Таа е родена во јуни 2019 година[28][29]

На 26 јануари 2020 година, сопругот на Брајант и нивната ќерка Џиџи загинаа во хеликоптерската несреќа во Калабасас. Таа го тужи округот Лос Анџелес за нарушување на приватноста и небрежност поради фотографирање на жртвите од несреќата и нивно неправилно споделување. Судењето беше закажано за 22 февруари 2022 година.[30]

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. 1,00 1,01 1,02 1,03 1,04 1,05 1,06 1,07 1,08 1,09 Hubler, Shawn (March 5, 2005). „Vanessa Laine was just another sheltered Orange County teen - Then she fell in love with a phenomenon“. Daily Press (англиски). Посетено на 2022-02-12.
 2. 2,0 2,1 2,2 2,3 Silas, Karen (February 28, 2020). „Kobe Bryant's wife Vanessa Bryant's background - everything you need to know“. HOLA (англиски). Посетено на 2022-02-12.
 3. 3,0 3,1 3,2 3,3 Harris, Beth (2003-08-05). „Brant and wife remain close“. The Springfield News-Leader. стр. 29. Посетено на 2022-02-12.
 4. 4,0 4,1 4,2 Gold, Scott (2000-05-20). „Laker's Marriage Plans Are the Talk of His Fiancee's High School“. The Los Angeles Times. стр. 23. Посетено на 2022-02-12.
 5. Lynch, Renee (2000-05-20). „Kobe: Fame Descends on Marina High School“. The Los Angeles Times. стр. 217. Посетено на 2022-02-12.
 6. 6,0 6,1 6,2 6,3 6,4 6,5 Wharton, David; Fenno, Nathan (2016-04-17). „Much like her husband Kobe, Vanessa Bryant has been a contradictory, at times polarizing public figure“. Los Angeles Times (англиски). Посетено на 2022-02-12.
 7. Schultz, Kyley (January 26, 2020). „Here's how you can donate to the Kobe and Vanessa Bryant Foundation“. WUSA9 (англиски). Посетено на 2022-02-13.
 8. „Statement on the Death of Basketball Icon and Museum Founding Donor Kobe Bryant“. National Museum of African American History and Culture. January 28, 2020.
 9. Gardner, Steve. „Kobe Bryant's Mamba Sports Foundation adds 'Mambacita' to name in honor of daughter Gianna“. USA TODAY (англиски). Посетено на 2022-02-13.
 10. 10,0 10,1 „Vanessa Bryant to receive honor for leadership“. ESPN (англиски). 2022-02-01. Посетено на 2022-02-12.
 11. Maiysha, Kai (May 3, 2021). „Following Split With Nike, Vanessa Bryant Honors Gianna's 15th Birthday With Philanthropic 'Mambacita' Line“. The Root (англиски). Посетено на 2022-02-12.
 12. „Vanessa Bryant 'Extremely Thankful' for Friends Who Have Helped Her Cope With Kobe and Gianna's Deaths“. KVUE (англиски). January 25, 2021. Посетено на 2022-02-13.
 13. Rodriquez-Jimenez, Jorge (2021-11-15). „Vanessa Bryant Remembers Kobe's Commitment to Philanthropy While Accepting Award“. Remezcla (англиски). Посетено на 2022-02-12.
 14. DiFilippo, Dana (2001-04-23). „Kobe's mystery marriage“. Philadelphia Daily News. стр. 5. Посетено на 2022-02-12.
 15. „Superstar Kobe says 'I do' and little else“. The Philadelphia Inquirer. 2001-04-26. стр. 39. Посетено на 2022-02-12.
 16. „Reports: Kobe Bryant gets married“. Tulare Advance-Register. 2001-04-22. стр. 17. Посетено на 2022-02-12.
 17. „Vanessa Bryant - La biographie de Vanessa Bryant avec Gala.fr“. Gala.fr (француски). Посетено на 2022-02-12.
 18. 18,0 18,1 „Tears for Kobe: Wife files for divorce“. Visalia Times-Delta. 2011-12-17. стр. 11. Посетено на 2022-02-12.
 19. Wiggins, David K. (June 2021). „Kobe Bryant's Second Act: a Brief but Beautiful Post-basketball Life“. Journal of African American Studies (англиски). 25 (2): 265–284. doi:10.1007/s12111-021-09541-7. ISSN 1559-1646.
 20. „Kobe Bryant carries guilt over wife's miscarriage, blames rape allegations: 'The reality is it happened because of me'. New York Daily News. 3 March 2015. Посетено на 2 March 2022.
 21. „Shaq is a Dad Six Minutes After Kobe“. Contact Music. May 2, 2006. Посетено на May 25, 2007.
 22. Rojas, Rick; Winton, Richard (2011-12-20). „Bryant's wife stands to receive a windfall“. The Sacramento Bee. стр. C3. Посетено на 2022-02-12.
 23. „Kobe, Vanessa Bryant call off divorce“. The Fresno Bee. 2013-01-16. стр. VB4. Посетено на 2022-02-12.
 24. Drysdale, Jennifer (December 8, 2016). „Kobe Bryant and Wife Vanessa Welcome Third Child“. Yahoo!.
 25. Harris, Sarah Jane (December 8, 2016). „Kobe Bryant welcomes his third child“. sportingnews.com.
 26. „Kobe Bryant Shares Adorable First Pic of Newborn Daughter Bianka“. Entertainment Tonight. December 21, 2016.
 27. Chiu, Melody (January 1, 2019). 'Mambacita!' Kobe Bryant Announces Fourth Daughter on the Way with Wife Vanessa“. People. Посетено на February 2, 2019.
 28. Adams, Char (July 4, 2019). „Meet Baby 'KoKo!' Kobe Bryant Officially Introduces His 'Little Princess' — Daughter Capri Kobe“.
 29. „Kobe Bryant's Wife Vanessa Gives Birth, Welcomes Fourth Daughter“. Us Weekly. June 21, 2019.
 30. Schrotenboer, Brent. „Kobe Bryant's widow wins key court ruling in lawsuit over photos of human remains from helicopter crash“. USA TODAY (англиски). Посетено на 2022-02-13.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Предлошка:Kobe Bryant