Валтер Мунк

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Валтер Хајнрих Мунк
Crafoordprize 2010-03.jpg
Мунк во 2010
Роден19 октомври 1917 (1917-10-19) (104 г.)
Виенаa, Австроунгарија
НационалностАмериканско
ПолињаОкеанографија, геофизика
Докторски менторХаралд Свердруп
Поважни наградиМедал Александар Агасиз (1977)
Национален медал на Науката (1985)
Медал Вилијам Боуви (1989)
Награда Ветлесен (1993)
Награда Кјото (1999)
Награда Крафорд (2010)

Валтер Мунк (19 октомври 1917) — австриско-американски физички океанограф.

Мунк прв ги употребувал звучните бранови во океонографските проучувања. Како професор на Океонографкиот институт во Сан Диего Мунк покажал дека со проучувањето на начините и брзината на простирањето на звукот под вода може да се добијат податоци за структурата и релјефот на океанското дно.