Бутирофенон

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Бутирофенон
Butyrophenone.svg
Butyrophenone3d.png
Назнаки
495-40-9 Yes check.svgОк
ChEMBL ChEMBL193524 Yes check.svgОк
ChemSpider 9893 Yes check.svgОк
Jmol-3D слики Слика
Слика
PubChem 10315
UNII 186I11WB5B Yes check.svgОк
Својства
Хемиска формула
Моларна маса 0 g mol−1
Изглед clear liquid
Точка на топење
Точка на вриење
poor
log P 2.77
Индекс на прекршување (nD) 1.520
Штетност
NFPA 704
NFPA 704.svg
1
1
1
 
 Yes check.svgОк(што е ова?)  (завери)
Освен каде што е поинаку назначено, податоците се однесуваат за материјалите во нивната стандардна состојба (при 25 ° C, 100 kPa)
Наводи

Бутирофенон е хемиско соединение; некои од неговите деривати (кои често се нарекуваат бутирофенони) се користат во третманот на разни психијатриски нарушувања како шизофренија, а имаат и антиеметично дејство.[1]

Примери за бутирофенонски деривати се:

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 1,2 Предлошка:GoodmanGilman11th
  2. Grogan, Charles H.; Rice, Leonard M. (1967). „Ω-Azabicyclic Butyrophenones“. Journal of Medicinal Chemistry. 10 (4): 621. doi:10.1021/jm00316a022. PMID 6037051.