Британи Марфи

Од Википедија — слободната енциклопедија
Британи Марфи

Британка Ана Марфи-Монјак [1] (родена Британија Ен Бертолоти ; 10 ноември 1977 година)   - 20 декември 2009 година) била американска глумица и пејачка. Роден во Атланта, Марфи се преселил во Лос Анџелес како тинејџер и водела кариера во глума. Нејзината пробивна улога била како Таи Фресиер во Клуеса (1995), проследена со поддршка на улоги во независни филмови како Автопат (1996) и Бонгатер (1998). Таа го направила своето деби на сцената во Бродвеј производство на Артур Милер е Поглед од мостот во 1997 година, пред да се појавува како Дејси Рандонво Девојка, прекината (1999) и како Лиза Свенсон во капка мртов згодна (1999).

Во 2000-тите, Марфи се појави во „ Не кажувај збор“ (2001) заедно со Мајкл Даглас, и заедно со Еминем во 8 милја (2002), за што таа доби критичко признание.[2] Нејзините подоцнежни улоги ги вклучија Возењето автомобили со момчиња (2001), Спун (2002), Само оженет (2003), девојчињата во град (2003), Синот Сити (2005) и Среќната нога (2006). Марфи, исто така, изрази Луан Платтер на анимираната телевизиска серија Кинг на ридот (1997-2009). Нејзиниот последен филм, Нешто злобен, беше објавен во април 2014 година.

Во декември 2009 година, Марфи почина од пневмонија на 32-годишна возраст.

Раниот живот[уреди | уреди извор]

Британката Ана Бертолоти [3] е родена во Атланта, Georgiaорџија,[4] на Шерон Кетлин Марфи [1] и Анџело Josephозеф Бертолоти,[5] кои се развеле кога имала две години. Марфи ја одгледала нејзината мајка во Едисон, Newу ерси . Бертолоти не бил назначен за нејзиниот татко на првиот потврда за смртта на Бретања. Пред да се запише во средното училиште Едисон, семејството се преселило во Лос Анџелес во 1991 година, така што Марфи би можела да продолжи со глумечка кариера.[6][7][8]

Марфи изјавила дека нејзината мајка никогаш не се обидела да ја задуши нејзината креативност и дека нејзината мајка ја сметала за клучен фактор за нејзиниот подоцнежен успех: „Кога ја прашав мајка ми да се пресели во Калифорнија, таа продаде сè и се пресели тука за мене. Таа секогаш веруваше во мене. “ [4] Мајката на Марфи е со ирско и источноевропско потекло, а нејзиниот татко е со италијанско потекло.[9][10] Таа беше воспитана баптист, а подоцна стана и неознавачки христијанин.[11][12] Имала двајца постари полубраќа и помлада полусестра.[13]

Марфи присуствуваше на Верн Фаулер Школата за танц и театарска уметност во Колонија, Newу ерси, во 1982 година. Од четиригодишна возраст, таа тренираше да пее, танцува и глуми сè додека не се пресели во Калифорнија на тринаесет години.[14] Марфи го направи своето деби на Бродвеј во 1997 година, како Кетрин, во заживување на погледот на Артур Милер од мостот наспроти глумците од ветеранот Ентони Ла Паглија и Алисон annени .[15]

Првата работа Марфи ја следеше во Холивуд кога имаше тринаесет години, глуми како Бренда Дрексел во серијалот Дрекссел Класа . Потоа продолжи да ја игра Моли Морган во краткотрајниот спин „Торкелсонсскоро до дома . Марфи, исто така, гостуваше во неколку телевизиски серии, меѓу кои и Паркер Луис не може да се изгуби, цут, мореQuest 2032, Убиство Еден и Фрасиер . Таа исто така имаше повторливи улоги на сестра, сестра, партија на пет и момче се среќава со светот .

Најнапредната улога на Марфи беше во нејзиниот втор игран филм, тинејџерската комедија Клуеса (1995), во режија на Ејми Хекерлинг, која разви култ после тоа . Таа го следи ова со улоги во автопатот (1996), со Рис Витерспун и Кифер Сатерленд, и независната комедија Бонгутер (1998). Во 1999 година, таа имаше споредна улога во девојката на Jamesејмс Манголд , прекината како проблематичен психијатри, заедно со Винона Рајдер и Анџелина olоли ; и како стремеж за убавина кралица во Drop Dead Gorgeous . Таа, исто така, го изрази ликот Луан Платтер на анимираниот ситком „ Фокс “ Кинг на Хил за целокупната претстава од 1997 до 2009 година, а theозеф Грибл до петтата сезона. Таа беше номинирана за награда Ени за глас глумејќи во епизодата на кралот на ридот „ Movin 'On Up “.[16]

 1. 1,0 1,1 „Brittany Murphy Death Certificate“ (PDF). Архивирано од изворникот (PDF) на September 3, 2014. Посетено на March 5, 2010.
 2. Travers, Peter (November 8, 2002). „8 Mile: Movie Reviews“. Rolling Stone. Архивирано од изворникот на 2017-09-29. Посетено на November 18, 2013.
 3. „Actress Brittany Murphy dead at 32“. CNN. December 20, 2009. Посетено на December 20, 2009.
 4. 4,0 4,1 Wheaton, Sarah (December 21, 2009). „Brittany Murphy, Actress in 'Clueless,' Dies at 32“. The New York Times. Посетено на December 20, 2009.
 5. Salamone, Gina (December 21, 2009). „Brittany Murphy's father Angelo Bertolotti 'mystified' over actress' tragic death“. Daily News. New York. Архивирано од изворникот на 2012-04-03. Посетено на April 7, 2011.
 6. Rochlin, Margy (September 30, 2001). „Film; A Young Trouper Who Plays Crazy as Well as Sexy“. The New York Times. стр. 2. Посетено на December 20, 2009.
 7. „Actress Brittany Murphy dies in LA at age 32“. Huntington, West Virginia: The Herald-Dispatch. Associated Press. December 20, 2009. Архивирано од изворникот на 2014-09-03. Посетено на July 21, 2013.
 8. „Brittany Murphy Dead: Dies At Just 32“. The Huffington Post. December 20, 2009. Посетено на March 5, 2010.
 9. Wollman Rusoff, Jane (October 18, 2001). „The rising actress switches gears and goes from crazy to sexy for Riding in Cars With Boys“. Mr. Showbiz. Архивирано од изворникот на April 12, 2009. Посетено на November 18, 2009.
 10. McGoldrick, Debbie (2005). „Brittany: I'm Irish!“. Irish Voice. Архивирано од изворникот на December 24, 2009. Посетено на November 18, 2009.
 11. Horowitz, Josh (December 28, 2006). „Role Call: Brittany Murphy On Playing Prostitute, Penguin“. MTV. Посетено на December 20, 2009.
 12. „Uptown Brittany, Effervescent Actress Finds Herself Cast As A Tabloid Darling While Her Career Moves into Fast Lane“. San Jose Mercury News. August 11, 2003. Посетено на December 20, 2009.; "A non-denominational Christian, she wears a cross around her neck and has my whole life —I feel more comfortable with a cross."
 13. What Went Wrong With Brittany Murphy?: Was It Drugs, Anorexia or Her 'Shady' Husband" That Led to Her Death at 32? Luchina Fisher. ABC News. December 22, 2009.
 14. „Mentor remembers Brittany Murphy as 'talented child'. CNN. December 21, 2009. Посетено на April 27, 2010.
 15. The Broadway League (November 10, 1977). „The official source for Broadway Information“. IBDB. Посетено на April 7, 2011.
 16. King of the Hill awards Internet Movie Database