8 милја (филм)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Лого на 8 милји (филм).

8 милја (англиски: 8 Mile) — американски филм, во режија на Кертис Хенсон. Главните улоги ги играат: Еминем и Ким Бејсингер.

Кертис Хансон

Содржина[уреди | уреди извор]

Џими Смит, наречен „Ребит“ (го игра Еминем) живее во сиромашен кварт и нема успех ниту во работата, ниту во животот, воопшто. Тој е лут затоа што мајка му (ја игра Бесинџер) е алкохоличарка, а загрижен и за помалата сестра. Своите чувства, „Ребит“ ги искажува низ своите паметни раперски стихови, со коишто добива почит кај своите пријатели. Тие го убедуваат да се пријави на неделниот натпревар по рапување, но „Ребит“ не сака да учествува. Сепак, кога ќе запознае една девојка која му дава поддршка и надеж, тој одлучува да се натпреварува при што го победува фаворитот на натпреварот.[1][2]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „8 милја“, Антена, број 899, 18.9.2015, стр. 25.
  2. „8 милја“, Антена, број 900, 25.9.2015, стр. 15.