Брзо лизгање на кратки патеки на Зимските олимписки игри 2010 - 500 m за жени

Од Википедија — слободната енциклопедија
Брзо лизгање на кратки патеки на
Зимските олимписки ирги 2010
Short track speed skating pictogram.svg
500 m   мажи   жени
1000 m   мажи   жени
1500 m   мажи   жени
Штафетна трка   мажи   жени
Квалификации


Натпреварите во трката на 500 m во брзо лизгање на кратки патеки во женска конкуренција на Зимски олимписки игри 2010 се одржаа на 13 и 17 февруари.

На 13 февруари, со почеток во 17:00 по месно време (UTC-8) се одржаа квалификациите, а финалната трка се одржа на 17 февруари, со почеток во 19:07.[1]

Рекорди[уреди | уреди извор]

Светски рекорд Кина Ванг Менг 42,609 Пекинг, НР Кина 29 ноември 2008
Олимписки рекорд Кина Јан Јан 44,118 Солт Лејк Сити, САД 16 февруари 2002

Освојувачи на медали[уреди | уреди извор]

Злато Сребро Бронза
Кина Ванг Менг Канада Маријане Сен Жела Италија Аријана Фонтана

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]