Брзо лизгање на кратки патеки на Зимските олимписки игри 2010 - 1000 m за мажи

Од Википедија — слободната енциклопедија
Брзо лизгање на кратки патеки на
Зимските олимписки ирги 2010
500 m   мажи   жени
1000 m   мажи   жени
1500 m   мажи   жени
Штафетна трка   мажи   жени
Квалификации


Натпреварите во трката на 1000 m во брзо лизгање на кратки патеки во машка конкуренција на Зимски олимписки игри 2010 се одржаа на 17 и 20 февруари.

На 17 февруари, со почеток во 17:25 по месно време (UTC-8) се одржаа квалификациите, а финалето се одржа на 20 февруари со почеток во 20:05.[1]

На натпреварите учествуваат 32 натпреварувачи од 18 земји.

ЗЛатниот медал го освои Ли Јунг Су од Јужна Кореја.

Рекорди[уреди | уреди извор]

Светски рекорд Канада Шарл Амлен 1:23,454 Монтреал, Канада 19 јануари 2009
Олимписки рекорд Јужна Кореја Ан Хјун Со 1:26,739 Торино, Италија 18 февруари 2006

Освојувачи на медали[уреди | уреди извор]

Злато Сребро Бронза
Јужна Кореја Ли Јунг Су Јужна Кореја Ли Хо Сук САД Аполо Антон Оно

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]