Брзо лизгање на кратки патеки на Зимските олимписки игри 2010 - 1500 m за жени

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Брзо лизгање на кратки патеки на
Зимските олимписки ирги 2010
Short track speed skating pictogram.svg
500 m   мажи   жени
1000 m   мажи   жени
1500 m   мажи   жени
Штафетна трка   мажи   жени
Квалификации


Натпреварите во трката на 1500 m во брзо лизгање на кратки патеки во женска конкуренција на Зимски олимписки игри 2010 се одржаа на 20 февруари. Со почеток во 17:45 по локално време (UTC-8) се одржаа квалификациите, а со почеток во 19:51 финалната трка.[1]

Олимписка првенка стана Џу Јанг од Кина.

Рекорди[уреди | уреди извор]

Светски рекорд Кина Џу Јанг 2:16,729 Солт Лејк Сити, САД 9 февруари 2008
Олимписки рекорд Јужна Кореја Чои Еун Кјунг 2:21,069 Солт Лејк Сити, САД 13 февруари 2002

Освојувачи на медали[уреди | уреди извор]

Злато Сребро Бронза
Кина Џу Јанг Јужна Кореја Ли Еун Бјул Јужна Кореја Парк Сунг Хи

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]