Брзо лизгање на кратки патеки на Зимските олимписки игри 2010 - 1500 m за мажи

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Брзо лизгање на кратки патеки на
Зимските олимписки ирги 2010
Short track speed skating pictogram.svg
500 m   мажи   жени
1000 m   мажи   жени
1500 m   мажи   жени
Штафетна трка   мажи   жени
Квалификации


Натпреварите во трката на 1500 m во брзо лизгање на кратки патеки во машка конкуренција на Зимски олимписки игри 2010 се одржаа на 13 февруари. Со почеток во 17:00 по локално време (UTC-8) се одржаа квалификациите, а со почеток во 19:18 финалето.[1]

Рекорди[уреди | уреди извор]

Светски рекорд Јужна Кореја Ан Хјон Су 2:10,639 Маркет, Мичиген, САД 24 октомври 2003
Олимписки рекорд Јужна Кореја Ким Тон Сон 2:15,492 Солт Лејк Сити, САД 20 февруари 2002

Освојувачи на медали[уреди | уреди извор]

Злато Сребро Бронза
Јужна Кореја Ли Чон Су САД Аполо Антон Оно САД Џон Роберт Селски

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]