Бре Дин

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Бре Дин
Bray-Dunes
0 Bray-Dunes - Digue (1).JPG
Знаме на Бре Дин
Знаме
Грб на Бре Дин
Грб
Бре Дин се наоѓа во Франција
Бре Дин
Координати: 51°04′18.12″ СГШ 2°31′41.88″ ИГД / 51.0717, 2.5283
Земја Франција
Регион Север-Па де Кале
Департман Север
Округ Динкерк
Кантон Динкерк-Исток
Општ. заедница Голема крајбрежна единица Динкерк
Управа
 • Градоначалник (2008–2014) Клод Мартел
Површина1 8,57 км2
Население (2009)2 4.688
 • Густина 5.4.702.450.408.401.0/км2
INSEE/Пошт. бр. 59107 / 59123
Надм. висина 0 м
(прос. 8 м)

1 Катастарски податоци, каде не се вбројани езера, бари и ледници > 1 км2 и речни устија.

2 Единечно пребројување: жителите на повеќе општини (на пр. студенти и воени лица) се бројат само еднаш.

Бре Дин (француски: Bray-Dunes, холандски: Brayduinen) — општина во департманот Север во северна Франција, на самата белгиска граница.

Ова е најсеверна општина во Франција, во која влегува и најсеверната точка во земјата.

Во местото настрадале голем број на војници за време на евакуацијата од Динкерк, наречена „Операција Динамо“ (1940).


Во книжевноста[уреди | уреди извор]

Население[уреди | уреди извор]

Население во минатото
Година Нас. ±%
1886 1.177 —    
1891 1.347 +14.4 %
1896 1.504 +11.7 %
1901 1.576 +4.8 %
1906 1.795 +13.9 %
1911 1.941 +8.1 %
1921 2.178 +12.2 %
1926 2.130 −2.2 %
1931 2.350 +10.3 %
1936 2.550 +8.5 %
1946 2.116 −17.0 %
1954 2.791 +31.9 %
1962 3.718 +33.2 %
1968 3.673 −1.2 %
1975 4.765 +29.7 %
1982 4.777 +0.3 %
1990 4.755 −0.5 %
1999 4.553 −4.2 %
2006 4.666 +2.5 %
2009 4.688 +0.5 %


Поврзано[уреди | уреди извор]

Местоположба на Бре Дин во округот Динкерк

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]