Ламанер

Од Википедија — слободната енциклопедија
Ламанер
Lamanère, La Menera
Ламанер is located in Франција
Ламанер
Ламанер
Координати: 42°21′40″ N; 2°31′16″ E / 42.3611° СГШ; 2.5211° ИГД / 42.3611; 2.5211Координати: 42°21′40″ N; 2°31′16″ E / 42.3611° СГШ; 2.5211° ИГД / 42.3611; 2.5211
ЗемјаФранција
РегионЛангдок-Русијон
ДепартманИсточни Пиринеи
ОкругСере
КантонПрат де Моло ла Прест
Општ. заедницаГорен Валеспир
Управа
 • Градоначалник (2008–2014) Ањес Парер
Површина123,83 км2 (920 ми2)
Население (2006)261
 • Густина0,026/км2 (0,066/ми2)
INSEE/Пошт. бр.66091 / 66230
Надм. висина667 м
(прос. 780 м)
1 Катастарски податоци, каде не се вбројани езера, бари и ледници > 1 км2 и речни устија. 2 Единечно пребројување: жителите на повеќе општини (на пр. студенти и воени лица) се бројат само еднаш.

Ламанер (француски: Lamanère) каталонски: La Menera) — општина во департманот Источни Пиринеи во јужна Франција.

Ова е најјужното населено место во континентална Франција.

Поврзано[уреди | уреди извор]

  • Бре Дин — најсеверното место во Франција

Наводи[уреди | уреди извор]