Браунау на Ин

Од Википедија — слободната енциклопедија
Браунау на Ин
'Braunau am Inn'
Braunau am Inn.jpg
Грб на Браунау на Ин
Грб
Mестоположба
Mестоположбата на Браунау на Ин
Браунау на Ин на картата на Австрија
Координати

Erioll world.svg 48°15′29″N, 13°02′01″E

Општи податоци
Име
- изворно
Браунау на Ин
  Braunau am Inn
Поштенски број 5280
Повикувачки број 07722
Автомобилска ознака BR
Портал www.braunau.at
Управа
Сој. покраина Горна Австрија
Градоначалник Герхард Скиба (СПА)
Географија
Површина 24,8 km²
Надморска височина 351 m
Население
Население 16 372 (2001)
Густина 660,2 ж./km²

Браунау на Ин (германски: Braunau am Inn) — град во покраината Горна Австрија, на реката Ин. Се наоѓа на околу 90 км западно од Линц и околу 60 км северно од Салцбург, на границата со германската покраина Баварија. Населението во 2001 година било 16 372. Браунау на Ин е родното место на Адолф Хитлер.


Координати: Erioll world.svg 48°15′30″N, 13°02′06″E