Бранко Јовичиќ

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Бранко Јовичиќ ( Рашка, 18 март 1993 година ) — српски фудбалер . Тој игра во средниот ред и во моментов игра за Црвена звезда .

Клубска кариера[уреди | уреди извор]

Јовичиќ дојде во ФК Бане од Рашка.[1] Подоцна се префрлил во Борац од Чачак за кој играл како млад фудбалер и подоцна дебитирал во сениорската конкуренција. Пред почетокот на сезоната 2013/14 тој бил назначен за капитен на Борча, и со тоа станал најмладиот капитен во историјата на клубот.[2] Во две сезони во првиот тим Борча одигра 47 натпреварил во Првата лига на Србија,[3] а во сезоната 2013/14 освоил пласман со клубот во српската Супер лига .

Откако ја поминал пробата, Јовичиќ во август 2014 година, се префрли во рускиот фудбалски клуб Амкар.[4] Тој потпишал едногодишен договор со клубот Перм со опција за продолжување за уште две години.[5] Во својата дебитанска сезона, тој одиграл 21 шампионски натпревар за Амкар и постигнал три гола, по што потпишал нов договор со клубот во јули 2015 година за дополнителни три години.[6] Тој одиграл 58 натпревари во Премиер лигата во три сезони со Амкара.[3]

Во јули 2017 година, тој потпишал тригодишен договор со Црвена звезда.[7] Дебитански натпревар во црвено-белиот дрес го изиграл во првиот натпревар од второто коло од квалификациите за Лига Европа, во ждрепката со Иртиш од Павлодар во Казахстан. Ѕвезда славела на вториот натпревар на стадионот Рајко Митиќ со 2:0, а Јовичиќ бил сметано од многумина за најдобар играч на натпреварот.[8] На шампионскиот натпревар против Кукарички, одигран на 6 август 2017 година, Јовичиќ ја скрши својата метатарзална коска по дуелот со Никола Дринчиќ.[9] Потоа тој замина на пауза неколку месеци, а по враќањето на теренот на 29 ноември 2017 година, тој постигнал победа на пенали над Радник од Сурдулица ( 5:0 ).[10]

Репрезентација[уреди | уреди извор]

Во септември 2018 година, Јовичиќ ја добил поканата на сениорската репрезентација за првпат во Србија . Селекторот Младен Крстајиќ му врачи повик за дуели против Црна Гора и Романија во Лигата на нации.[11] Деби во својата репрезентација имал на 11 октомври 2018 година со победа над Црна Гора во Подгорица, кога влезе во игра во второто полувреме.[12]

Трофеи[уреди | уреди извор]

Црвена ѕвезда[уреди | уреди извор]

Белешки[уреди | уреди извор]

 1. „Бранко Јовичић: Пред "делијама" 200 на сат!“. vesti-online.com. 18 ноември 2018. Посетено на 24 јули 2019.
 2. „Добро знамо шта нам је чинити“. boracfk.com. 15 август 2013. Посетено на 24 јули 2019.
 3. 3,0 3,1 „Бранко Јовичић“ (англиски). soccerway.com. Посетено на 24 јули 2019.
 4. „Капитен Борца потписује за руски Амкар“. novosti.rs. 6 август 2014. Посетено на 24 јули 2019.
 5. „БРАНКО ЈОВИЧИЋ ЗА ХОТСПОРТ: Имам уговор са Амкаром, за наредну сезону ћемо видети“. hotsport.rs. 29 април 2015. Посетено на 24 јули 2019.
 6. „Ништа од Партизана: Бранко Јовичић потписао за Амкар“. mozzartsport.com. 8 јули 2016. Посетено на 24 јули 2019.
 7. „И Бранко Јовичић у Звезди“. politika.rs. 8 јули 2017. Посетено на 24 јули 2019.
 8. „Оцене - Немамо дилему, Јовичић је играч меча“. sportske.net. 20 јули 2017. Посетено на 24 јули 2019.
 9. „Јовичић десет недеља ван терена“. crvenazvezdafk.com. 7 август 2017. Посетено на 24 јули 2019.
 10. „Звездина рутина, Пешићев рафал и овације за Јовичића (ВИДЕО)“. mozzartsport.com. 29 ноември 2017. Посетено на 24 јули 2019.
 11. „Пресрећан због позива у репрезентацију: Јовичић: Као мали сам сањао да обучем дрес Србије“. sport.blic.rs. 28 септември 2018. Посетено на 24 јули 2019.
 12. „БРАНКО ЈОВИЧИЋ ЗА ХС: Победа на дебију у Подгорици ми много значи, али остаје жал за Букурештом!“. hotsport.rs. 15 октомври 2018. Посетено на 24 јули 2019.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]