Босанско-подрински кантон

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Босанско-подрински Кантон

Bosansko-podrinjski kanton (бс)

Bosansko-podrinjska županija (хр)

Босанско-подрињски кантон (ср)
кантон
Знаме на Босанско-подрински Кантон
Знаме
Грб на Босанско-подрински Кантон
Грб
Местоположба во БиХ
Местоположба во БиХ
Држава Босна и Херцеговина
Ентитет Федерација Босна и Херцеговина
Гл. град Горажде
Општини Горажде, Пале-Прача, Фоча-Устиколина
Управа
 • Премиер Емир Оковиќ
Површина
 • Вкупна 504,6 km2 (1,948 sq mi)
Население
 • Вкупно 25.336
 • Густина 50,21/km2 (13,000/sq mi)

Босанско-подрински Кантон — е еден од десетте кантони во Босна и Херцеговина. Кантонот се наоѓа во источниот дел на Централна Босна, во регионот Подриње. Главен центар на кантонот е Горажде.

Население[уреди | уреди извор]

Според пописот од 2013 година, кантонот имал 25.336 жители.

Општини[уреди | уреди извор]

Во кантонот се наоѓаат следните општини: Горажде, Пале-Прача и Фоча-Устиколина.

Поврзано[уреди | уреди извор]