Божиќен колач

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Божиќен колач
Dresdner Christstollen 141228 AW.jpg
Традиционален божиќен колач
ВидОвошен колач
Дел од оброкотДесерт

Божиќен колач е вид на овошен колач што се служи на Божиќ во многу земји.[1] Може да биде во било која форма и големина, со било кој состав или декорација. Во многу земји, божиќниот колач се украсува со куќичка, елка, ликот на Дедо Мраз, и други новогодишни детали. Во Македонија, за Божиќ традиционално се подготвува сув колач со суво овошје.[2]

Видови на „божиќен колач“[уреди | уреди извор]

Божиќен колач со декорација

Во Шкотска, божиќниот колач се подготвува со виски, суво грозје, кандирани цреши и друг вид на кандирано овошје, според рецепт кој потекнува од градот Данди. Во Јоркшир, божиќниот колач се јаде со сирење. Во Германија, традиционалниот божиќен колач е сувиот овошен колач Штолен. Во Италија се подготвува вид на леб од кисело тесто, што содржи суво грозје и друг вид на кандирано овошје. На Кипар, божиќниот колач се служи на Божиќ, и тоа е првото нешто што домаќинот го нуди на своите гости.

Во Америка, постои обичај да се подарува овошен колач за Божиќ, иако не го нарекуваат „божиќен колач“.[3]

Во Јапонија, божиќниот колач се јаде на Бадник, односно вечерта пред Божиќ. Најчесто е подготвен со многу крем, украсен со јагоди и чоколадо.[4][5]

На Филипини, божиќниот колач содржи коњак или рум.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. http://www.thefreedictionary.com/Christmas+cake
  2. „Рецепт за божиќен колач“.
  3. Robert Sietsema (November 20, 2002). „A Short History of Fruitcake“. The Village Voice.
  4. Lee, Diana. „Eating Christmas Cake is a Japanese Tradition“. Uniorb. Посетено на 13 December 2015.
  5. Konagaya, Hideyo (2001). „The Christmas Cake: A Japanese Tradition of American Prosperity“. The Journal of Popular Culture. 34 (4): 121–136. doi:10.1111/j.0022-3840.2001.3404_121.x.