Виски

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај

Виски (англиски: Whiskey, Whisky) означува категорија жестоки алкохолни пијалаци, кои се дестилирани од житарици и чувани во дабови бочви. Во зависност од употребата на житариците, варира и видот на вискито. Во најмногу користени спаѓаат: јачмен, мелен јачмен, 'рж, мелен 'рж, пченица, пченка или овес. Освен според житариците, видовите виски варираат и според алкохолната содржина и квалитетот.

Вискито како тема во уметноста и во популарната култура[уреди | уреди извор]

  • „Шише виски“ (Whiskey Bottle) - песна на американската рок-група „Анкл Тупело“ (Uncle Tupelo).[1]

Наводи[уреди | уреди извор]