Прејди на содржината

Бобау

Координати: 51°42′41″N 12°16′59″E / 51.71139° СГШ; 12.28306° ИГД / 51.71139; 12.28306
Од Википедија — слободната енциклопедија
Бобау
Градски дел во Битерфелд-Волфен
Црквата во Бобау
Црквата во Бобау
Црквата во Бобау
Грб на Бобау
Бобау во рамките на Германија
Бобау
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија-Анхалт
Округ Анхалт-Битерфелд
Град Битерфелд-Волфен
Градски дел единици 2
Основни податоци
Површина 8 км2
Надм. височина 75−89 м
Население 1.661  (31 декември 2006)
 - Густина 208 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. ABI
Пошт. бр. 06766
Повик. бр. 03494
Портал www.Bobbau.de.vu
Координати 51°42′41″N 12°16′59″E / 51.71139° СГШ; 12.28306° ИГД / 51.71139; 12.28306

Бобау — село и поранешна општина во округот Анхалт-Битерфелд, во Саксонија-Анхалт, Германија. Од 1 септември 2009, е дел од градот Битерфелд-Волфен.