Блажо Спасовски

Од Википедија — слободната енциклопедија

Блажо Трпев Спасовски ( 1926 во Јаболци12 април 1945 во Илинци, Хрватска) — македонски партизан, борец за слобода на Македонија и учесник во НОВ.[1]

Животопис[уреди | уреди извор]

Потекнувал од сиромашно семејство. Се занимавал со земјоделство и сточарство. Во септември 1944 година стапил во Дванаесеттата македонска ударна бригада со која учествувал во борбите против непријателот. Подоцна бил префрлен во Шеснаесеттата македонска ударна бригада, со која учествувал во борбите против балистичките банди. По успешните борби против балистите, завршил воено-политичката обука. Подоцна учествувал во завршните операции за ослободување на Југославија. Бил учесник во големата борба против утврдените германски позиции во Срем. На 12 април 1945 година храбро загинал кај Илинци. Бил закопан на местото каде што загинал.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 Беа, загинаа, останаа. Скопје: Историски Архив - Скопје. 1969. стр. 130. На |first= му недостасува |last= (help)