Бибер и чоколадо

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Бибер и чоколадo
Жанр драма, теленовела, историска
Создадена од Валцир Караско
Улоги Маријана Шименез
Мурило Бенецио
Присцила Фантин
Елизабет Савала
Воведна тема Chocolate com pimenta, Deborah Blando
Земја на потекло Бразил
Првичен јазик португалски
Бр. на епизоди 170
Продукција
Времетраење 45 минути
Прикажување
Првична мрежа Глобо
Првично прикажување 8 септември 2003 – 8 мај 2004
Хронологија
Следбеник Кабокла (2004)
Надворешни врски
Мрежна страница redeglobo.globo.com/Chocolatecompimenta/0,19125,2852,00.html

Бибер и чоколада (португалски: Chocolate com Pimenta), е романтична историска бразилска теленовела. Серијата е снимена во Бразил во текот на 2003 / 2004 година, со 203 епизоди за национално ниво и 170 епизоди за меѓународен пазар. Првата епизода достигнала гледаност 37% а последната епизода ја гледале 43% од населението.

Синопсис[уреди | уреди извор]

Приказната се одвива во почетокот на 20 години од 19 век. Младата девојка Ана Франциска после смртта на нејзиниот татко, заминува да живее кај нејзината баба и остатокот на фамилијата во мал бразилски град Вентура. Ана таму оди на училиште, но сите ја навредуваат бидејќи е неугледна. Ана се заљубува во големиот заводник Данило, и сонува како еден ден ќе се ожени за него. Данило веќе долго време е во врска со заносната Олга, која е сигурна дека Данило ќе се ожени со неа, но не ни помислува дека Даниело презира брак и не сака никогаш да се ожени со неа. Олга постојано го заведува Данило и ќе го натера пред сите да ја навреди Ана Франциска, како би била сигурна дека Данило нема да има ништо со неа. Данило и го скршува нејзиното срце. Но, пред тоа, Ана спиела со Даниело, и останала бремена. Стариот газда на фабриката “Бомбон” се заљубува во Ана, и и го понудува своето презиме и прилика тој да го одгледа нејзиното дете. Ана одлучува да се венча за стариот Лудовико и отпатува со него во Аргентина. Седум години подоцна, Ана се враќа во Вентура, сега станала ладна и пресметлива дама од високата класа, многу е богата, но и убава. Лудовико умрел и и го оставил нејзе целото богатство. Ана е одлучна во намерата да им се одмазди на сите кои ја навредиле, да ги уништи сите бидејќи никогаш не заборавила што и направиле Данило и Олга пред многу години.

Улоги[уреди | уреди извор]

Глумци Ликови
Марија Шименез Ана Франциска Маријадо да Силва Канто е Мело Албукерке
Мурило Бенецио Данило Родригез Албукерке
Присцила Фантин Олга Гонцалвес Лима Пеиксото
Елизабет Савала Језебел Канто е Мело
Дрика Мораес Марсија Маријано де Силва е Силва
Марсело Новаес Тимотео Маријано де Силва е Силва

Интернационално издание на музика од серијата[уреди | уреди извор]

Интернационално издание[уреди | уреди извор]

 1. I´m in the Mood for Love - Rod Stewart
 2. Everytime We Say Goodbye - Steve Tyrell
 3. Hey There - Bette Midler
 4. (Somewhere) Over the Rainbow - Luiza Possi
 5. In the Mood - Glenn Miller
 6. Puttin´on the Ritz - Fred Astaire)
 7. Night and Day - Ella Fitzgerald
 8. Mack the Knife (Moritait) - Louis Armstrong
 9. Stormy Weather (Keeps Rainin´all the Time) - Etta James)
 10. Lover - John Williams & Boston Pops Orchestra
 11. Chocolate Waltz - The John Windsor Company
 12. Good Old Times - Swinging Jellys
 13. Curly Little Girl - Charlie Robins Band

Бибер и чоколадо на Балканот[уреди | уреди извор]

Србија: Тв Кошава
Бугарија: Евроком
Црна Гора: РТЦГ
Босна и Херцеговина: БХТ1

Надворешни врски[уреди | уреди извор]