Бета Кит

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Бета Кит
Податоци од набљудување
Епоха J2000      Рамноденица J2000
Соѕвездие Кит
Ректасцензија 00h 43m 35.2s
Деклинација -17° 59′ 12″
Привидна величина (V)2.04
Особености
Спектрален типK0 III
U−B боен показател0.87
B−V боен показател1.02
Променлив типВртежно
Астрометрија
Радијална брзина (Rv)+12.8 km/s
Сопствено движење (μ) RA: 232.79 mas/yr
Dec.: 32.71 mas/yr
Паралакса (π)34.04 ± 0.82 mas
Растојание96 ± 2 ly
(29.4 ± 0.7 pc)
Апсолутна величина (MV)−0.31
Податоци
Маса3 M
Полупречник17 R
Сјајност145 L
Температура? K
Металичност?
Вртење3 км/с (170 дена)
Старост109 години
Други ознаки
Deneb Kaitos, Diphda, Difda al Thani, Rana Secunda, 16 Cet, Gl 31, HR 188, BD -18°115, HD 4128, GCTP 134.00, SAO 147420, HIP 3419.
Наводи во бази
SIMBAD— податоци
ARICNSподатоци

Бета Кит или Денеб Кајтос (β Cet / β Ceti) е најсјајна ѕвезда во соѕвездието Кит. Иако има Бајерова ознака „бета“, всушност е посјајна од ѕвездата со ознака „алфа“ - Алфа Кит. Позната е и по името Дифда.

Името ѝ доаѓа од арапското الضفدع الثاني aḍ-ḍafdaʿ aṯ-ṯānī, со значење „опашката на китот“ или Дифда „втора жаба“ („првата жаба“ е Фомалхаут).

Надворешни врски[уреди | уреди извор]