Бес (филм од 2014)

Од Википедија — слободната енциклопедија
„Бес“
Плакатот на македонски
РежисерДејвид Ајер
Продуцент
СценаристДејвид Ајер
Главни улоги
МузикаСтивен Прајс
КинематографијаРоман Васјанов
Монтажа
ДистрибутерSony Pictures Releasing
Премиера15 октомври 2014 г. (Newseum)
17 октомври 2014 г. (САД)
Времетраење135 минути[1]
Земја САД[2]
Јазик
Буџет68 — 80 милиони долари[3][4]
Бруто заработка211,8 милиони долари[3]

Бес (англиски: Fury) — американски воено-авантуристички акционен филм во режија на Дејвид Ајер, објавен во 2014 г. Филмот ја раскажува приказната за настаните на Западниот фронт на крајот на Втората светска војна. Во филмот глумат дружина од американски глумци, предводени од Бред Пит, Логан Лерман и Шаја Лабаф.

Содржина[уреди | уреди извор]

Во април 1945 г., сојузниците ги водат последните битки на европската земја. Наредникот Колиер (Бред Пит) вози тенк Шерман со петчлената дружина од неискусни војници и се обидува да ги пробие непријателските линии во срцето на Нацистичка Германија. Оваа необична група луѓе ќе направи сѐ за да ја постигне целта и да ја заврши задачата.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Fury (15)“. British Board of Film Classification. October 7, 2014. Посетено на October 8, 2014.
  2. „Fury (2014)“. British Film Institute. Архивирано од изворникот на December 29, 2014. Посетено на December 29, 2014.
  3. 3,0 3,1 „Fury (2014)“. Box Office Mojo. Посетено на December 18, 2014.
  4. „2014 Feature Film Study“ (PDF). FilmLA. June 15, 2016. Посетено на July 9, 2017.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]