Беовоз

Од Википедија — слободната енциклопедија
Беовоз
Beovoz in Novi Beograd railway station 2009.jpg
Општо
МестоБелград, Србија
Тип на превозпатничка железница
Бр. на линии6
Бр. на станици41
Сообраќање
Почнал1992
ПревозникСрпски железници
Технички податоци
Долж. на системот70 km
Колосек1.435 мм (4 ст 8 12 in)

Беовоз (српски: Beovoz, Беовоз) е патничка железница која овозможува масовни јавни превозни услуги во Белградската метрополитенска област. Главната употреба на денешниот систем е за поврзување на предградијата со центарот на градот Белград. Беовоз е раководен од Српски железници.

Белградскиот приградски железнички систем ги поврзува предградијата и соседните градови западно, северно и јужно од градот.

Историја[уреди | уреди извор]

Беовоз јавниот транспортен систем почнал со работа во 1992.

Метеж[уреди | уреди извор]

Беовоз услужил 6,182,000 патници во 2006. Во 2007 било овозможено системот за поднесе 7,078,000 патници.

Беовоз 412
Внатрешноста на Беовоз воз

Усложно подрачје[уреди | уреди извор]

Постојат четири линии во белградската подземна железничка мрежа:

Повеќето станици се над земја. Вуковиот споменик и Караѓорѓевиот парк, двете подземни станици на системот на Беовоз се сместени во центарот на градот Белград.

Дијаграм[уреди | уреди извор]

Beovoz Diagram.PNG

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

  • Clip about the Belgrade railway hub and Beovoz commuter network
  • Clip about the new central railway station
  • BelgradeMaps.com Архивирано на 1 октомври 2010 г. - Belgrade public transport maps - commuter rail