Белемска кула

Од Википедија — слободната енциклопедија
Белемска кула
Белемска кула, Кулана Свети Викентиј
Поглед на кулата
Координати38°41′30″N 9°12′58″W / 38.69167° СГШ; 9.21611° ЗГД / 38.69167; -9.21611
МестоЛисабон, Португалија
ПроектантФрансиско де Аруда
Типутврдување
Материјалваровник (лиош)
Започнато. 1514
Завршен1519
светско наследство на УНЕСКО
Светско наследство на УНЕСКО
Дел одЈеронимитски манастир и Белемска кула во Лисабон

Белемска кула (португалски: Torre de Belém, официјално Кула на Свети Викентиј (португалски: Torre de São Vicente) — утврдување во Лисабон од 16 век коешто служело како точка за утовар и истовар на португалските морепловци и свечена влезна порта во градот.[1][2] Кулата била изградена за време на процутот на португалската ренесанса и претставува препознатлив примерок на мануелинскиот стил,[3] но исто така содржи одлики на други архитектонски стилови.[4] Градбата била изградена од лиош — вид на варовник карактеристичен за Португалија — и е составена од бастион и четирикатна кула висока 30 м.[5]

Во 1983 година, Белемската кула и Јеронимитскиот манастир биле впишани на списокот на Светско наследство на УНЕСКО. Кулата често е претставена како симбол на Големите географски откритија[2] и е метоним за Португалија или Лисабон. Постои погрешно тврдење дека кулата била изградена насреде реката Тахо, но дендес се наоѓа покрај брегот поради пренасочувањето на реката по лисабонскиот земјотрес од 1755. Всушност, кулата била изградена на мал остров во реката Тахо покрај лисабонското крајбрежје.[4][6]

Галерија[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. The Dock and Harbour Authority. Foxlow Publications, Limited. 1969. стр. 335.
 2. 2,0 2,1 UNESCO. „Monastery of the Hieronymites and Tower of Belém in Lisbon“. United Nations. Посетено на 29 март 2020.
 3. Donald F. Lach (1994). Asia in the making of Europe. University of Chicago Press. стр. 57–64. ISBN 0-226-46730-9.
 4. 4,0 4,1 Turismo de Portugal (Portugal Tourism). „Torre de Belém“. Архивирано од изворникот на 17 јули 2011. Посетено на 29 март 2020.
 5. Walter Crum Watson (1908). Portuguese architecture. A. Constable & Co. Ltd. стр. 181–182. Посетено на 29 март 2020.
 6. IGESPAR – Instituto de Gestão do Património Arquitectónico e Arqueológico (Portuguese Institute of Architectural and Archaeological Heritage) (2006). „World Heritage: Jerónimos and Tower of Belém“. Архивирано од изворникот на 7 ноември 2010. Посетено на 29 март 2020.

Литература[уреди | уреди извор]

 • Turner, J. (1996), Grove Dictionary of Art, Macmillan Publishers Ltd., ISBN 1-884446-00-0
 • Hancock, Matthew (2003), The Rough Guide to Lisbon, London: Rough Guides Ltd., ISBN 1-85828-906-8
 • Weimer, Alois; Weimer-Langer, Britta (2000), Portugal, Basingstoke, England: GeoCenter International Ltd., ISBN 3-8297-6110-4
 • Holanda, Francisco de (1986) [1571], Da Fábrica que Falece à Cidade de Lisboa (португалски), Lisbon
 • Resende, Garcia de (1622), Crónica dos Valerosos e Insignes Feitos del Rei D. João II (португалски), Lisbon, стр. 115
 • „A Torre de Belém“, Serões (португалски), Lisbon, 1909, стр. 419–426
 • Santos, Reynaldo dos (1922), A Torre de Belém (португалски), Coimbra, Portugal
 • Silva, Augusto Vieira da (1928), „Torre de Belém, Projectos de Remodelação no séc. XVI“, Revista de Arqueologia e História (португалски), 6, Lisbon
 • Sanches, José Dias (1929), Apontamentos e Croquis à Pena Sobre o Mosteiro dos Jerónimos e Torre de Belém (португалски), Lisbon
 • Sanches, José Dias (1940), Belém e Arredores Através dos Tempos (португалски), Lisbon
 • Costa, Américo (1932), „Torre de Belém“, Dicionário Corográfico de Portugal Continental e Insular, 3, Lisbon
 • Nunes, J. de Sousa (1932), A Torre de S. Vicente a Par de Belém (португалски), Lisbon
 • Nunes, J. de Sousa (1959), A Torre de Belém (португалски), Lisbon
 • Araújo, Norberto de (1944), Inventário de Lisboa (португалски) (fasc. 1. изд.), Lisbon
 • Chicó, Mário Tavares (1948), A Arquitectura em Portugal na Época de D. Manuel e nos Princípios do Reinado de D. João III: O Gótico Final Português, o Estilo Manuelino e a Introdução da Arte do Renascimento (португалски), Porto, Portugal
 • Ribeiro, Mário de Sampaio Ribeiro (1954), A Torre e a Fortaleza de Belém, Separata dos Anais (португалски), Lisbon
 • Ministério das Obras Públicas, уред. (1960), Relatório da Actividade do Ministério nos Anos de 1959 (португалски), 1, Lisbon
 • Gonçalves, A. Nogueira (1964), A Torre Baluarte de Belém, Sep. da Rev. Ocidente (португалски), 67, Lisbon
 • Nunes, António Lopes Pires (1984), „As Fortalezas de Transição nos Cartógrafos do séc. XVI“, Livro do Congresso. Segundo Congresso sobre Monumentos Militares Portugueses (португалски), Lisbon, стр. 54–66
 • Dias, Pedro (1986), Os Antecedentes da Arquitectura Manuelina in História da Arte em Portugal (португалски), 5, Lisbon, стр. 9–91
 • Dias, Pedro (1988), A Arquitectura Manuelina (португалски), Porto, Portugal
 • Néu, João B. M. (1994), Em Volta da Torre de Belém. Evolução da Zona Ocidental de Lisboa (португалски), Lisbon
 • Moreira, Rafael (1994), „Torre de Belém“, O Livro de Lisboa (португалски), Lisbon
 • IPPAR, уред. (2000), Torre de Belém, Intervenção de Conservação Exterior (португалски), Lisbon
 • Aires-barros, Luís (April 2001), As Rochas dos Monumentos Portugueses: Tipologias e Patologias (португалски), 2, Lisbon

Надворешни врски[уреди | уреди извор]