Бајазитска кула

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Бајазитска кула
Beyazıt Kulesi
Beyazit Towers March 2008.JPG
Општи податоци
ГрадИстанбул
ЗемјаТурција

Бајазитската кула (турски: Beyazıt Kulesi) се наоѓа во Истанбул, Турција. Кулата поточно се наоѓа во дворот на Истанбулскиот универзитет. Кулата била изградена во времето на османлискиот султан Махмуд II (1808-1839) и истата е висока 85 метри. Таа е изградена на темелите на друга кула, која настрадала од пожар и од која останало само името Бајазитска кула.

Првата кула била изградена од дрво во 1749 година и истата изгорела во текот на 1756 година. Истата била подигнете повторно од дрво, но таа повторно била срушена по одлуката на султанот за распуштање на јаничарскиот одред, по кое низ улиците на градот избувнале големи немири од кои настрадала и самата кула. Истата година, во 1826 година кулата била повторно изградена од дрво, а како архитект бил Крикор Балјан, но веднаш повторно била запалена од јаничарските приврзаници. Конечно, денешниот изглед на кулата била изградена во 1828 година од камен во стил на барок, а нејзин архитект бил Сенекерим Бајлан. За последен пат, кулата била реставрирана во 1997 година.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Навови[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Координати: 41°00′46″ N; 28°57′55″ E / 41.0127° СГШ; 28.9652° ИГД / 41.0127; 28.9652