Прејди на содржината

Ајсен (покраина)

Координати: 44°55′S 73°35′W / 44.917° ЈГШ; 73.583° ЗГД / -44.917; -73.583
Од Википедија — слободната енциклопедија
Ајсен
Provincia de Aysén
покраина
Поглед на градот Мелинка
Поглед на градот Мелинка
Амблем на Ајсен
Амблем
Местоположба во регионот Ајсен
Местоположба во регионот Ајсен
ДржаваЧиле
РегионАјсен
Главен градПуерто Ајсен
ОпштиниПуерто Ајсен
Сиснес
Гвајтекас
Управа[1]
 • Видпокраина
 • ГувернерМануел Ортис Торес (UDI)
Површина[2]
 • Вкупна46.588,8 км2 (179,880 ми2)
Население (Попис 2012)[2]
 • Вкупно26.858
 • Густина0,058/км2 (0,15/ми2)
 • Урбано16.180
 • Рурално13.451
Час. појасCLT[3] (UTC-4)
 • Лето (ЛСВ)CLST[4] (UTC-3)
Повик. бр.држава 56 + област 67
Мреж. местоВлада на Ајсен

Ајсен (шпански: Provincia de Aysén) — една од четирите покраини на чилеанскиот регион Ајсен (XI). Главен град на покраината е Пуерто Ајсен.

Население[уреди | уреди извор]

Покраината во 2002 година имала население од 29.631 според спроведениот попис од Националниот статистички институт. Од нив, 16.180 живееле во урбаните центри, а 13,451 во руралните области. Помеѓу 1992 и 2002 година, населението опаднало за 20%. Покраината е петта најголема покраина во земјата по површина, иако е десетто најмалку населена.[2]

Управа[уреди | уреди извор]

Како покраина, Ајсен е второстепена административна единица, предводена од назначениот гувернер. Мануел Ортис Торес бил назначен од претседателот Себастијан Пињера.[1]

Општини[уреди | уреди извор]

Покраината се состои од три општини:

Општина Површина (км2)[2] Население
2002[2]
Густина на нас. (км2) Страница[1]
Гвајтекас 787,0 1.539 2,0 врска
Сиснес 15.831,4 5.739 0,4 врска
Ајсен 29.970,4 22.353 0,7 врска

Потекло на името[уреди | уреди извор]

Името Ајсен е англиска поморска изрека за ледениот „крај на светот“. Многумина во областа имаат британски и германско потекло, иако мнозинството на жителите се Чилеанци од местицо шпанско потекло.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 1,2 „Asociacion Chilena de Municipalidades“ (шпански). Архивирано од изворникот на 19 April 2011. Посетено на 27 February 2011.
  2. 2,0 2,1 2,2 2,3 2,4 „Territorial division of Chile“ (PDF) (шпански). Архивирано од изворникот (PDF) на 2010-11-14. Посетено на 2 March 2011.
  3. „Chile Time“. WorldTimeZones.org. Архивирано од изворникот на 13 July 2010. Посетено на 2010-07-29.
  4. „Chile Summer Time“. WorldTimeZones.org. Архивирано од изворникот на 2007-09-11. Посетено на 2010-07-29.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]