Прејди на содржината

Којајке (покраина)

Координати: 45°00′S 72°00′W / 45.000° ЈГШ; 72.000° ЗГД / -45.000; -72.000
Од Википедија — слободната енциклопедија
Којајке
Provincia de Coyhaique
покраина
Амблем на Којајке
Амблем
ДржаваЧиле
РегионАјсен
Главен градКојајке
ОпштиниКојајке
Лаго Верде
Управа[1]
 • Видпокраина
 • ГувернерНестор Мера Муњос
Површина[2]
 • Вкупна12.942,5 км2 (49,971 ми2)
Население (Попис 2012)[2]
 • Вкупно54.575
 • Густина0,42/км2 (1,1/ми2)
 • Урбано44.850
 • Рурално6.253
Пол[2]
 • Мажи26108
 • Жени24995
Час. појасCLT[3] (UTC-4)
 • Лето (ЛСВ)CLST[4] (UTC-3)
Повик. бр.држава 56 + област 67
Мреж. местоgobernacioncoihaique.gov.cl

Којајке (шпански: Provincia de Coyhaique) — една од четирите покраини на чилеанскиот регион Ајсен (XI). Главен град на покраината е Којајке. Покраината е најнаселена од сите други покраини во регионот Ајсен.[2]

Географија и население[уреди | уреди извор]

Според спроведениот попис од Националниот статистички институт (INE) во 2002 година, покраината имала население од 51.103 жители.[2]

Управа[уреди | уреди извор]

Како покраина, Којајке е второстепена административна единица, предводена од назначениот гувернер.

Општини[уреди | уреди извор]

Покраината се состои од две општини: Којајке и Лаго Верде.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Gobierno de Chile: Gobernadores“. Government of Chile (шпански). Архивирано од изворникот на 7 July 2011. Посетено на 18 March 2011.
  2. 2,0 2,1 2,2 2,3 2,4 „Territorial division of Chile“ (PDF) (шпански). National Statistics Institute (INE). 2007. Архивирано од изворникот (PDF) на 3 March 2012. Посетено на 18 March 2011.
  3. „Chile Time“. WorldTimeZones.org. Архивирано од изворникот на 11 September 2007. Посетено на 28 July 2010.
  4. „Chile Summer Time“. WorldTimeZones.org. Архивирано од изворникот на 11 September 2007. Посетено на 28 July 2010.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]