Ранко (покраина)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Покраина Ранко
Provincia del Ranco
Покраина
Амблем на Покраина Ранко
Амблем
Location in the Los Ríos Region
Местоположба во регионот Лос Риос
ДржаваЧиле
РегионЛос Риос
Главен градЛа Унион
Општини
Управа
 • ВидПокраински
 • ГувернерАлсоно Перез де Арсе Караско (ПЕ)
Површина[1]
 • Вкупна8.232,3 км2 (31,785 ми2)
Население (попис од 2012)[1]
 • Вкупно91.656
 • Густина1,1/км2 (2,9/ми2)
 • Градско51,273
 • Селско45,880
Пол[1]
 • Мажи49,485
 • Жени47,668
Часовен појасЧВ[2] (UTC-4)
 • Лете (ЛСВ)ЧЛВ[3] (UTC-3)
Повик. бр.56 + 63
Мреж. местоГувернаторство Ранко

Покраината Ранко[4] (шпански: Provincia del Ranco) ― една од двете покраини во јужниот чилеански регион Лос Риос (XIV). Именуван е по езерото Ранко, споделено од комуните (општини) Футроно и Лаго Ранко. Езерото било исцедено од реката Буено, на која сливот лежи поголемиот дел од покраината. Ла Унион е главниот град на покраината.

Администрација[уреди | уреди извор]

Како административна единица од второ ниво, покраината се состои од четири општини, секоја со своја управна општина. Алсоно Перез де Арсе Караско е гувернер на покраината.

Комуни (општини)[уреди | уреди извор]

  • Футроно
  • Лаго Ранко
  • Ла Унион
  • Рио Буено

Географија и демографија[уреди | уреди извор]

Според пописот од 2002 година на Националниот институт за статистика (ИНЕ), покраината се протега на површина од 8,232.3 км2 и имала население од 97.153 жители (49.485 мажи и 47.668 жени), што му дава густина на население од 11.8 жители на 1 км2. Од нив, 51.273 (52,8%) живееле во урбани средини и 45.880 (47,2%) во рурални области. Помеѓу пописите 1992 и 2002 година, населението се зголемила за 1% (924 лица).

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 1,2 „Territorial division of Chile“ (PDF) (шпански). Национален статистички институт. 2007. Архивирано од изворникот (PDF) на 14 ноември 2010. Посетено на 30 септември 2021.
  2. „Chile Time“. WorldTimeZones.org. Архивирано од изворникот на 11 септември 2007. Посетено на 30 септември 2021.
  3. „Chile Summer Time“. WorldTimeZones.org. Архивирано од изворникот на 11 септември 2007. Посетено на 30 септември 2021.
  4. law 20.294