Прејди на содржината

Генерал Карера (покраина)

Координати: 46°20′S 72°40′W / 46.333° ЈГШ; 72.667° ЗГД / -46.333; -72.667
Од Википедија — слободната енциклопедија
Генерал Карера
Provincia de General Carrera
покраина
Езерото Генерал Карера
Езерото Генерал Карера
Амблем на Генерал Карера
Амблем
Местоположба во регионот Ајсен
Местоположба во регионот Ајсен
ДржаваЧиле
РегионАјсен
Главен градЧиле Чико
ОпштиниРио Ибањес
Чиле Чико
Управа
 • Видпокраина
 • ГувернерПедро Дуран Иваноф (RN)
Површина[1]
 • Вкупна11.919,5 км2 (46,021 ми2)
Население (Попис 2017)[1]
 • Вкупно7.531
 • Густина0,063/км2 (0,16/ми2)
 • Урбано3.042 (во 2.002)
 • Рурално3.879 (во 2.002)
Пол[1]
 • Мажи4.022
 • Жени3.509
Час. појасCLT[2] (UTC-4)
 • Лето (ЛСВ)CLST[3] (UTC-3)
Повик. бр.држава 56 + област 67
Мреж. местоВлада на Генерал Карера

Генерал Карера (шпански: Provincia de General Carrera) — една од четирите покраини на чилеанскиот регион Ајсен (XI). Главен град на покраината е [[Чиле Чико].

Географија и население[уреди | уреди извор]

Според пописот од 2017 година спроведен од Националниот статистички институт (INE), покраината имала население од 7.531 жители. Таа е шеста најмалку населена покраина во државата..

Управа[уреди | уреди извор]

Како покраина, Генерал Карера е второстепена административна единица, предводена од назначениот гувернер.

Општини[уреди | уреди извор]

Покраината се состои од две општини: Рио Ибањес и Чиле Чико.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 1,2 „Territorial division of Chile“ (PDF) (шпански). National Statistics Institute. 2007. Архивирано од изворникот (PDF) на 14 November 2010. Посетено на 23 March 2011.
  2. „Chile Time“. WorldTimeZones.org. Архивирано од изворникот на 2007-09-11. Посетено на 2010-07-28.
  3. „Chile Summer Time“. WorldTimeZones.org. Архивирано од изворникот на 2007-09-11. Посетено на 2010-07-28.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]