Капетан Прат (покраина)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Капетан Прат
Provincia de Capitán Prat
покраина
Амблем на Капетан Прат
Амблем
Местоположба во регионот Ајсен
Местоположба во регионот Ајсен
ДржаваЧиле
РегионАјсен
Наречено поАртуро Прат
Главен градКокран
ОпштиниКокран
О'Хигинс
Тортел
Управа
 • Видпокраина
 • ГувернерЛуис Баес Чаварија (UDI)
Површина[1]
 • Вкупна37.043,6 км2 (143,026 ми2)
Население (Попис 2012)[1]
 • Вкупно4.003
 • Густина0,011/км2 (0,028/ми2)
 • Урбано2.217
 • Рурално1.620
Пол[1]
 • Мажи2154
 • Жени1683
Часовен појасCLT[2] (UTC-4)
 • Лете (ЛСВ)CLST[3] (UTC-3)
Повик. бр.држава 56 + област 67
Мреж. местоВлада на Капитан Прат

Капитан Прат (шпански: Provincia de Capitán Prat) — една од четирите покраини на чилеанскиот регион Ајсен (XI). Главен град на покраината е Кокран. Покраината е именувана по поморскиот херој Артуро Прат.

Географија и население[уреди | уреди извор]

Покраината е осма најголема по површина и четврта најмалку населена во континенталниот дел на Чиле. Според спроведениот попис од Националниот статистички институт (INE) во 2002 година, покраината имала население од 3.837 жители.[1]

Управа[уреди | уреди извор]

Како покраина, Капитан Прат е второстепена административна единица, предводена од назначениот гувернер.

Општини[уреди | уреди извор]

Покраината се состои од три општини: Кокран, О'Хигинс и Тортел.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 1,2 1,3 „Territorial division of Chile“ (PDF) (шпански). National Statistics Institute. 2007. Архивирано од изворникот (PDF) на 14 November 2010. Посетено на 18 March 2011.
  2. „Chile Time“. WorldTimeZones.org. Архивирано од изворникот на 2007-09-11. Посетено на 2010-07-28.
  3. „Chile Summer Time“. WorldTimeZones.org. Архивирано од изворникот на 2007-09-11. Посетено на 2010-07-28.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]