Региони во Чиле

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Чиле се дели на 15 региони (шпански: regiones; едн. región), кои претставуваат врховна административна единица на државата. На чело на секој регион стои настојник (intendente), кој го назначува претседателот, како и посредно избрано тело наречено „регионален совет“ (consejo regional).

Регионите потоа се делат на покраини. Со секоја покраина раководи управник (gobernador), кој е исто така назначен од претседателот. Во земјата има вкупно 54 покраини. Секоја покраина се состои од општини.

Редни броеви[уреди | уреди извор]

Секој регион има римска бројка пред самото име (на пр. IV Región de Coquimbo - „Четврти регион Кокимбо“). При создавањето на регионалната поделба на земјата, властите згодно ја поделиле земјата на набројани региони од I (најсеверен) до XII (најјужен). Престолнинскиот регион Сантјаго во средината на земјата ја носел посебната ознака „RM“, (Región Metropolitana) наместо бројка. Во поново време овој правилен редослед е нарушен со создавањето на XIV регион на југ и XV на север (XIII не се користи) во 2007 г.

Список на региони[уреди | уреди извор]

ChileRegions (+Numbers).svg
Број Име Админ. центар Површина (км2) Население
I Тарапака
Región de Tarapacá
Икике 42.225,8 298,257
II Антофагаста
Región de Antofagasta
Антофагаста 126.049,1 542.504
III Атакама
Región de Atacama
Копјапо 75.176,2 290.581
IV Кокимбо
Región de Coquimbo
Ла Серена 40.579,9 704.908
V Валпараисо
Región de Valparaíso
Валпараисо 16.396,1 1.723.547
VI О'Хигинс
Región del Libertador General Bernardo O'Higgins
Ранкагва 16.387 872.510
VII Мауле
Región del Maule
Талка 30.296,1 963.618
VIII Биобио
Región del Bío-Bío
Консепсион 37.068,7 1.965.199
IX Арауканија
Región de la Araucanía
Темуко 31.842,3 907.333
X Лос Лагос
Región de Los Lagos
Пуерто Монт 48.583,6 785.169
XI Ајсен
Región Aisén del General Carlos Ibáñez del Campo
Kojajke 108.494,4 98.413
XII Магалјанес и Чилеански Антарктик
Región de Magallanes y de la Antártica Chilena
Пунта Аренас 132.291,1 159.152
XIV Лос Риос
Región de Los Ríos
Валдивија 18.429,5 363.887
XV Арика и Паринакота
Región de Arica y Parinacota
Арика 16.873,3 213.595
RM Престолнински регион Сантјаго
Región Metropolitana de Santiago
Сантјаго 15.403,2 6.683.852

Напомена: Податоците за населението се однесуваат на пописот од 2012 г.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „За Чиле“. Комисија за странски инвестиции на Владата на Чиле. http://www.cinver.cl/english/chile/chile.asp. посет. 19 ноември 2013 г.  (англиски)