Арауко (покраина)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Арауко покраина
Provincia de Arauco
Покраина
Општ поглед на Лебу
Општ поглед на Лебу
Амблем на Арауко покраина
Амблем
Местоположба во регионот
Местоположба во регионот
ЗемјаЧиле
РегионБио Био
CapitalЛебу
Општина
Управа
 • ВидПокраина
 • ГувернерМарија Белгица Трипаилаф Куилодран (УДИ)
Површина[1]
 • Вкупна5.643,3 км2 (21,789 ми2)
Население (2012 Census)[1]
 • Вкупно157.052
 • Густина2,8/км2 (7,2/ми2)
 • Urban117,569
 • Rural39,686
Sex[1]
 • Men79,263
 • Women77,992
Часовен појасCLT[2] (UTC-4)
 • Лете (ЛСВ)CLST[3] (UTC-3)
Повик. бр.56 + 41
Мреж. местоGovernorate of Arauco

Арауко покраина (шпански: Provincia de Arauco) е една од четирите покраини на Чиле и регионот на Био Био (VIII). Се протега на крајбрежна област од 6,366 km2 (2,458 ми) јужно од устието на реката Биобао, традиционалното разграничување помеѓу главните природни региони на нацијата, Централна Зона и Зоната Сур. Покраината првично ја опфаќала некогашната независна автохтона територија Араукана, но потоа била поделена на четири покраини. Во голема мера е посветена на земјоделски потфати. Главниот град Лебу (25.000 жители) се наоѓа на брегот околу 90 kм (295,276 ст) јужно од Концепцион и поврзан е со железница.[4]

Администрација[уреди | уреди извор]

Како покраина, Арауко е дел од административната поделба на Чиле, управувано од покраински гувернер кој е назначен од претседателот на Чиле.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 1,2 „Territorial division of Chile“ (PDF) (шпански). National Statistics Institute. 2007. Архивирано од изворникот (PDF) на 14 November 2010. Посетено на 18 March 2011.
  2. „Chile Time“. WorldTimeZones.org. Архивирано од изворникот на 13 July 2010. Посетено на 2010-07-28.
  3. „Chile Summer Time“. WorldTimeZones.org. Архивирано од изворникот на 2007-09-11. Посетено на 2010-07-28.
  4.  Една или повеќе речениците пред наводов вклучуват текст од дело кое сега е во јавна сопственостChisholm, Hugh, уред. (1911). „Arauco“ . Encyclopædia Britannica. 2 (11. изд.). Cambridge University Press. стр. 322.CS1-одржување: ref=harv (link)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]