Ацетилхолин

Од Википедија — слободната енциклопедија
Ацетилхолин
Skeletal formula of acetylcholine
Stick model of acetylcholine
Назнаки
51-84-3 Yes check.svgОк
3DMet B00379
Кратенки ACh
ATC код S01EB09
Бајлштајн 1764436
ChEBI CHEBI:15355
ChEMBL ChEMBL667 X mark.svgН
ChemSpider 182 Yes check.svgОк
DrugBank EXPT00412
EC-број 200-128-9
294
3Д-модел (Jmol) Слика
KEGG C01996 X mark.svgН
MeSH Acetylcholine
PubChem 187
UNII N9YNS0M02X Yes check.svgОк
Својства
Хемиска формула
Моларна маса 0 g mol−1
 Yes check.svgОк(што е ова?)  (завери)
Освен каде што е поинаку назначено, податоците се однесуваат за материјалите во нивната стандардна состојба (при 25 ° C, 100 kPa)
Наводи

Ацетилхолинот е органско соединение кое претставува невротрансмитер во многу организми, вклучувајќи го и човекот. Претставува естер на оцетната киселина со холинот.

Рецептори[уреди | уреди извор]

Своето дејство ацетилхолинот го покажува со поврзување со неговите рецептори, кои можат да бидат никотински и мускарински.